Интернет

Пупка во законот

Има еден акаунт на Инстаграм што ги излудува алгоритмите што ја чуваат „чедноста“ на платформата. Се состои исклучиво од фотографии на брадавици и баш тоа е заeбот: машки ли се, женски ли се?  Повеќе

Јаху стана Алтаба, Мариса Мајер сменета

Откако Веризон го комплетираше купувањето на клучните бизниси на Јаху (меил-сервис, пребарувач и најразлични апликации) за 4,8 милијарди долари, она што остана од компанијата заедно со нејзиниот удел во Алибаба-групацијата и Јаху Јапонија, во иднина ќе го носи името Алтаба. Повеќе

Порно бројките од 2016

Иако останува тоа дека никој не гледа порно, годинава само на Порнхаб се изгледани 91,8 милијарди (милијарди!) видеа. Сервисот стримал 99 гигабајти во секунда, или 3100 милијарди гигабајти во цела 2016. Повеќе

Имињата на руските хакери што ги сомничи ФБИ

Во последното издание од "ова е најофицијалната потврда дека Русите ги хакирале американските избори" ФБИ го објави својот аналитички извештај околу инцидентот. Дел од него е и списокот на хакерските групи што наводно го извеле нападот. Повеќе

Кога интернетот ќе прежали погрешен човек

Кога ќе одекне вест за неочекувана смрт на некоја позната личност, социјалните мрежи инстантно се претвораат во книги на ужалени, а луѓето со статуси и твитови брзаат да му се приклучат на оплакувачкото глобално семејство. Во брзината страдаат невини лица што некогаш мора да се правдаат дека сепак се живи. Повеќе

Коментарите на сајтовите создадоа вакви гневни избирачки тела

На луѓето веќе не им се ни потребни информативни текстови за да побрзаат своето мислење да го напишат во коментар. Доволно е да го видат насловот и да се испукаат (од себе) и исплукаат (со друг). Коментарите се покажаа како магнет за секакви отрови. А и голем мерак е кога на офф ќе напишеш долг текст и замислуваш како некој неупатен идиот се мачи да скрола до доле за да дојде до местото за коментар. Повеќе

Велешаните им удрија пик на изборите во Франција и Германија
Фајненшл тајмс

За изборите во САД се појавија стотина веб-страници за американската политика управувани и водени од велешки тинејџери, претежно полни со лажни вести што успеаа да соберат милиони кликови и шерови. Како што проценува Фајненшл тајмс, ваквиот индустриски погон сега се подготвува за изборите низ Европа. Повеќе

Колку пари направија "копиљаците" на Јутјуб во 2016

Пред пет години Роман Атвуд го аплоудира своето прво видео на Јутјуб во кое им приоѓа на луѓе на улица и над глава им превртува кофа за вода. Откако ќе се штрецнат, "жртвите" за кратко сфаќаат дека кофата е празна. Според Форбс, Атвуд годинава на Јутјуб заработил 7,5 милиони евра. Повеќе

Амазон почна да развозува гигабајти со камион
Не ви е Фејсбук крив за Трамп

Треба да се разјасни дека Фејсбук не ги реши изборите, и Трамп нема да биде следниот претседател на САД заради неговата способност да се расправа со медиуми и славни личности на Твитер, пишуваат Кит Хемптон и Езтер Харгитаи во Хил. Повеќе