Свет

Јапонците имаат помалку од 10 минути за криење од севернокорејска ракета

Јапонија почна да дава упатства и СВОЗ насоки за евентуален ракетен напад од непредвидливите комшии кои ги води она дебелко психопатче Ким Јонг Ун. А немаат што многу да им кажат, освен сериозно да побрзаат. Повеќе

Како заврши арапското будење

За некого во мек сон, за некого во непрекинат кошмар. Мала историска паралела за пролетта која беше толку амбициозно претставена што и некои наши слепци веруваа дека само што не дошла и кај нас. Повеќе

Ок бе, ќе се спукаме, ама кој ќе ве води вас?
Русија до Г7

Ако ултиматумот на Г7 до Русија доведе до вистинска војна, колкава е вашата доверба за Доналд Трамп како воен лидер и Борис Џонсон како негов поручник, прашува руската амбасада во Лондон. Повеќе

Зошто Американците избраa Томахавк ракети за напад?

Во 4:40 по локално време УСС Рос и УСС Портер, испукаа речиси 60 Томахавк ракети на базата на сириската авијација ал-Шајрат во провинцијата Хомс, од каде сириската војска во вторникот наводно извршила хемиски напад во цивилите во Идлиб. Повеќе

Само што стана потешко да се бориш против ИСИС

Позитивното во американското ракетирање на Сирија според Енрду Ексум од Атлантик е што сега САД имаат посилна преговарачка позиција, негативното е што САД самите на себе си ја отежнаа борбата против најголемата терористичка закана во светот. Повеќе

Неколку работи по американското бомбардирање на Сирија

По наредба на американскиот претседател, и без никаква дозвола или одобрување од О.Н., два американски воени брода во источниот Медитеран - УСС Портер и УСС Рос - испукаа 60 крстосувачки ракети на Сирија, конкретно на воздушната база Шајрат, затоа што Трамп одлучил дека тоа е во согласност "со виталните американски национални безбедносни интереси". Повеќе

Тереза Меј без покривање во Ријад

Британската премиерка е во посета на Саудиска Арабија која е уште една држава со која ќе мора од ново да преговара трговските договори и придружни ставки што ќе им затребаат по излегувањето од ЕУ. Иако битна средба, премиерката решава дека нема да тера туѓи мераци. Повеќе

23-те збора на Тилерсон за Северна Кореја

Традиционално по неколку месеци силење Северна Кореја имаше уште едно лансирање на ракета со среден домет. Вон сите традиции од кога се памети за спорот, државниот секретар на САД имаше пократка реакција на ова отколку воведот на текстов. Повеќе

Како Русите се навикнаа на тероризмот

Како што човек се навикнува на сè останато, ако го има премногу тогаш веќе престанува да е страшно. Повеќе

Шинзо Абе ќе падне заради градинка?

Деновиве во Јапонија требаше да биде отворено ново основно училиште поддржано од премиерот Шинзо Абе и неговата сопруга. Училиштето кое требаше да го носи името на премиерот, пред некое време беше спомнато како спорадична вест. За краток период целата работа стана национален скандал кој може да го собори јапонскиот премиер. Повеќе