таг: виски

Залак виски

Инспириран од еден од поглупите предизвици што се појавиле на интернет (Tide pod challenge), Гленливет доаѓа до идеја за сосема нов систем за испорака и консумација на алкохол - мини мешунки. Повеќе

Како да направиш проѕирен мраз за пијачка
Вискито на Лидл од 16 евра прогласено за најдобро на свет

Наспроти сите очекувања титулата не доаѓа од газдата на Лидл, туку од нешто што се нарекува Светски виски награди во организација на Виски магазинот. Повеќе

За јапонското виски, зотшо е добро и зотшо е тешко да го најдеш
Испичутури светски ги исцицаа Јапонците

Сантори ќе престане да продава два свои бренда на виски, 12-годишно Хакашу и 17-годишно Хибики, затоа што им го испија целото. Повеќе

Зошто хемичарите инсистираат дека вискито треба малку да се разводни
Во јужна утеха виски ќе има

Омилената пијачка на Џенис Џоплин многумина и онака дифолтно ја сметаат за виски. А не е виски. Ама наскоро тие многумина ќе бидат во право. Повеќе

Животот на невработениот Адебајор во Того

Од најелитните места во светот, Емануел Адебајор во моментов тренира во својот Того и игра фудбал со другари по прашливите терени. Тоа го правело среќен затоа што му помагал на својот народ кој го сака повеќе од претседателот на државата. Повеќе

Анегдоти за основачот на Милан кој пиел виски во секоја прилика
Херберт Килпин

На 22. октомври се навршија 100 години од смртта на големиот Херберт Килпин, англиски фудбалер, тренер и основач на италијанскиот клуб Милан. За него има многу анегдоти, а тифозите редовно се потсетуваат на таткото на Росонерите. Повеќе