таг: викинзи

Повеќе од 80.000 души во Малезија го направија исландскиот хук

Поточно 83.520 грла поставија нов рекорд на Националниот стадион во Куала Лумпур, кога пред почетокот на финалето на Малезискиот Куп меѓу Перак и Кедах го правеа легендарниот викиншки поклич кој го прославија Исланѓаните на Европското 2016 и Светското 2018. Повеќе

На FIFA 2018 може да го правите викинг ритуалот на Исланд

Како и на Европското 2016, така и сега на Светското Исланд ќе биде една од најинтересните селекции за гледање. Пред сè поради фактот што скоро цела земја ќе отпатува во Русија со „Викинзите“. Повеќе

Кај што Викинг ќе удри, таму дрво не расте

Викинзите ги испосекле шумите на Исланд уште пред илјада години. Oттогаш, овие што сè не пробаа да ги вратат. И нејќе па нејќе. Повеќе

Околу Алах што беше најден кај Викинзи

Минатата недела се појави веста за едно неочекувано откритие дека археолог за текстил од шведскиот Упсала Универзитет го открил зборот „Алах“ испишан на стотици години стара викиншка погребна облека. Времето, 5-6 дена подоцна, покажа дека веста пренесена од најдоверливите медиуми (Би-би-си, Нешнл џиографик...) не е така точна како што изгледа. Повеќе

Зошто е Исланд толку симпатична репрезентација

Селекцијата на најмалата земја која некогаш се пласирала на Мундијал е пример каков треба да е односот кон националниот дрес, грб, химна. Набројуваме 10 причини зошто може да се навива за нив во Русија. Повеќе

Викинзите (документарец на Бибиси)
Жените на Викинзите

Стереотипот за исклучително машки викиншки воини, само што е разбиен од археолошкото откритие за исклучително женски викиншки воинки. Повеќе

Сè што знаете за Викинзите е погрешно

Ниту погреби со запалени бродови, ниту крвожедни воини, ништо од ова не е дел од историјата на Викинзите. "Како ретко кога нивата ера е период во кој победниците не ја пишуваат историјата, најмногу заради тоа што победниците не знаеле да пишуваат." Повеќе