таг: вардар

Браќата од Гелзенкирхен им го честитаа јубилејот на Комити

Се следат, се поштуваат и се бодрат едни со други. Пријателството меѓу навивачите на Шалке и Вардар трае 15 години, а германските ултраси овој пат на средбата против Ајнтрахт Франкфурт со голем транспарент им го честитаа 20 годишниот јубилеј на Лојан Фанс. Повеќе

За Вардар – Бордо се бегаше од седми час по ликовно

Во ова бедно лето на резултати на македонските екипи во Европа, особено на тутуруткине Шкендија кои се посрамотија со аматери од Естонија, а потоа во Луксембург му одеа главечки на судијата, време е за фини нешта. Повеќе

Кога Скопјани живееа по улици и шатори ама дојдоа на Градски за Вардар

На 56 годишнината од катастрофалниот земјотрес кој го погоди Скопје, ќе се потсетиме на најтешкиот и најтажниот фудбалски натпревар на кој повеќе се слушало плачење отколку навивање. Повеќе

26 години од неодиграното дерби Пелистер - Вардар во Битола

На 13. јуни 1993 година под „Тумбе Кафе“ во Битола требаше да се одигра големото дерби меѓу ривалите од Битола и Скопје. Поради нереди на навивачите и влегување на терен, мечот воопшто не се одигра. Кога ќе види човек колку луѓе имало тогаш на стадион, а колку денес, се прашува каде ја утнавме работата. Повеќе

Фејсбук челинџот на Рома, Тотенхем, Ливерпул и Вардар

Деновиве популарно на Фејсбук е да ставиш слика од тоа како си изгледал во 2009-та и една од 2019-та и да го пишеш хаштагот #10YearChallenge. Ајде и ние да бидеме популарни и да видиме што има на таа тема на спортски план. Повеќе

Женска македонска аматерска кошаркарска лига

Ако не знаете што се случува со женскиот мак баскет, тогаш како за почеток запознајте се со стандардите и правилата кои ги негува ЖКК Патриот од Делчево. Па добро имаат ли акал овие? Повеќе

Пеколно тешка група за Вардар во Лига на шампиони, Металург задоволен
Ракометна ЛШ

Иако ја доби улогата носител во посилната половина од групите, ждрепката му донесе многу тешка група на Вардар, а Металург ќе може полесно да дише затоа што игра со ривали кои не се баш непобедливи. Повеќе

800.000 евра загарантирани за Шкендија и 500.000 за Вардар

За УЕФА нема зима. Фондот за ЛШ и ЛЕ изгледа како секоја година да им расте. Следната сезона ќе поделат дури 900 милиони евра повеќе од лани. Ќе тријат раце и четири македонски екипи, кои како и да изиграат летово ќе искешираат добра пара како за нив. Повеќе

Ова не е нормално, се појави змија на арена Филип Втори

Кај ни е фудбалот ѓон и нема живо пиле на стадион, епа сега стварно нема да припари ниту пиле. На вчерашниот прволигашки меч меѓу Вардар и Скопје на редарите им се отвори скроз неочекувана и опасна работа. Бркаа змија на влезот на северна трибина и тоа бајаги голема. Лани Манчестер и Реал ги пречекавме на змијарников. Повеќе