таг: твитови

Како Ким Џонг Ун го збогати англискиот јазик

Во својот говор пред Обединетите нации во вторникот Трамп се закани дека „целосно ќе ја уништи“ Северна Кореа доколку САД бидат присилени да ги бранат своите сојузници. Следеше бура реакции, од кои најживописните навреди на англиски дојдоа од неочекуван извор. Повеќе

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство. Ние го добивме меракот да уживаме во сеирот што Гардијан го удира околу изборите. Повеќе

Мајк, прекини!
Нова пратка твитови

Џулија Луи-Драјфус, Шон Пен, Лив Тајлер, Елизабет Бенкс, Даниел Редклиф, Кирстен Данст, Џејсон Шварцман, Мајкл Би Џордан, Ки и Пил, Џулијана Маргулис, Колин Фарел, Џордана Брустер, Курт Расел, Виола Дејвис, Метју Пери, Лејк Бел, Сара Полсон. Повеќе

Првиот Фејв на Твитер на Серхио Агуеро

Напаѓачот на Манчестер Сити има близу осум милиони следбеници на Твитер, твитнал околу 3.700 Твита и следи околу 116 луѓе на оваа мрежа. Од почетокот, па до сега фејвнал само еднаш и тоа вчера. Повеќе

Збирка @IlinaBookbox, том 2
Твитани дела

Инспирирана од денешната статија за твитерџијата кој си го нашол чарето, прочепкав по мојот изминат твитер труд. Чаре додуша не најдов, ама по првата збирка, издвоив твитови за уште една.  Повеќе

Врската помеѓу Твитер и германската филозофија
Tвитерџијата кој си го најде чарето

Секој оној кој се мачи да напише тн. „стручен“ текст, а ја има вкусено сласта на брзопотезното лежено изразување во 140 карактери, ќе знае што мака имал Јаросински. Но дали афоризмите навистина се неакадемски и несериозни, или тие биле основна алатка на изразување и на големите филозофи? Повеќе

Збирка @IlinaBookbox
Плоштина 1

Добро, признавам, збиркава е поттикната од завист која тлее од моментот кога уредникот на сајтов почна да ги објавува своите твитови. Под мотото „а јааа?“, еве неколку, без опции за дигитално ширење, заради промоција на старата добра орална традиција. Повеќе

Лингвистичките дилеми на Кање Вест
Потентни зборови

Словенска антитеза е стилска фигура карактеристична особено за јужно-словенската народна поезија, која се состои од прашање, повеќе понудени одговори, негирање на понудените одговори и на крај - точен одговор. Повеќе