таг: тага

Градот Шапеко се прости од милениците

Болка и солзи на улиците на бразилскиот град Шапеко каде навивачите на Шапекоенсе за последен пат се простија од своите омилени фудбалери кои им донесоа толку многу радост изминативе години. Повеќе

Незаборавниот гест на Оливер Кан

Баерн Минхен во 2001. година против Валенсија на Сан Сиро после продолженијата и подобро изведените пенали го освои пехарот во ЛШ по четврти пат во својата историја. Тоа финале ќе се памети засекогаш по еден од најемотивните настани во фудбалот. Повеќе

Преговори се добиваат со плачење

Без разлика дали се преговара за плата, попуст или решавање политичка криза, најновите сознанија велат дека еден од најефикасните методи во преговарањето е човек да си заплаче. Повеќе

На среќата ѝ е сеедно околу парите

Не е дека парите те прават среќен, туку помагаат да бидеш помалку тажен, е малата ама филозофски важната разлика што ја откриваат од Универзитетот на Британска Колумбија. Повеќе

Зошто сакаме тажна музика

Дилемата е околу тоа што тажната музика може да предизвика силни емоции, но и покрај тоа типот на тага предизвикан од музиката во исто време е и пријатен на некој начин. Повеќе

Тагата чини пари

Тажните луѓе носат лоши финансиски одлуки. А тоа е некако тажно. Повеќе