таг: сп 2017 франција

Триколорите прославија злато како Исланд

„Експертите“ како што ја викаат казнената експедиција на Франција го освоија неверојатното 11-то злато на големите натпреварувања. Вечерва ја прегазија Норвешка и го одбранија пехарот од Доха освоен пред 2 години. На крајот прославија како што славеа Исланѓаните на ЕП2016. Повеќе

Моќната Франција е светски ракометен шампион
Мундијал 2017

Најдобрата ракометна репрезентација во историјата, на домашен терен стигна до шестото светско злато а вкупно 11-то златно одличје на големите натпреварувања откако вечерва ја совлада Норвешка во финалето со 33:26 (18-17). Повеќе

Слабокрвната Македонија немоќна против Норвешка за крај на сонот
СП 2017

Македонија во првиот дел прими 12 гола, а на половина од второто полувреме 11. Ужасниот почеток на вторите 30 минути ја турна колата по уздолница и Норвешка заслужено оди во четвртфиналето. Повеќе

Кире vs Норвешка

Македонската ракометна репрезентација со Норвешка има две соочувања на големите натпреварувања, пораз на СП Хрватска 2009 и реми на ЕП Полска 2016. На нашиот капитен му лежат Норвежаните. На првиот дуел им збрца 9 гола, а на вториот 11. Да му посакаме да ја одржи традицијата. Повеќе

Најинтересното од Македонија во групната фаза

Со две победи, два порази и едно реми, целта е остварена. Четврти пад по ред на Мундијалите одиме во втората фаза. Најдобар се разбира, Кире Лазаров кој за сега е стрелец број 1 на Светското со 44 гола. Шпанците ги попари со три цепелини. Се водеа тешки битки од кои најмногу ќотек изедоа Столе и Жути. Лино форсираше напад со седуммина, тактика поради која често се нервиравме бидејќи примавме голови без никој да стои покрај стативите. Со Норвешка бркаме историја. Среќно момци. Повеќе

Ракометарите на Аргентина дадоа 2 гола за полувреме

Фудбалерите на Аргентина се први на ФИФА светската ранг листа. Нивните кошаркари се редовни учесници на Светски првенства и Олимпијади, а „Гаучосите“ имаат и одлични рагбисти. Но ракометарите им се на ниво на трета лига во Занзибар. Во првото полувреме од дуелот против Катар на Мундијалот дадоа само два гола. Повеќе

Импресивната Македонија до важно реми со Исланд
СП 2017

Со уште една храбра игра нашите ракометари остварија уште една важна цел. Реми со Исланд 27-27 (13-15) за да се избегне Франција и во осминафиналето да се оди на Норвешка. Јунак Кирил Колев кој одбрани силен шут во последниот напад. Повеќе

Храбра и рамноправна Македонија, но само до 50-та минута

Македонската ракометна репрезентација како и многу пати со големите сили, покажа дрскост против Црвената фурија и најави неизвесен натпревар кој за жал не траеше до последниот свиреж на судијата. Пораз од четири голови разлика. Повеќе

Страшните цепелини на Лазаров и Георгиевски

Нашите ракометари ѝ пружија сериозен отпор на Шпанија а особено добра игра прикажаа во првиот дел кога направија два потези кои сигурно ќе бидат сериозни кандидати за голови на првенството. Повеќе