таг: словенија

Словенија има 4 Груевци

Словенечката влада, која упорно не дава никакви официјални податоци за набавката, беше исцинкарена од сопствениот регистар за следење на трошењето на буџетот кој потврди дека владата платила 2 милиони евра за четири нови блиндирани возила. Повеќе

Чакир, нешто не е во ред со тебе

Во 35’ минута од дуелот на „Стожице“ во Љубљана, гостинскиот десен бек Улмер го имаше најкриминалниот прекршок во квалификациите за Европско (конкурент му е нашиот Несторовски), иако делува дека и двајцата немаа никаква намера. Настрада шпицот Роман Безјак кој за кратко време го продолжи натпреварот а Улмер доби само жолт картин од Чакир. Повеќе

Србија е европски шампион во одбојка

До златниот пехар Србите стигнаа без ниту еден пораз на Европското првенство и со неверојатен триумф над домаќинот Франција во полуфиналето и Словенија во финалето. Ова е трето европско злато за нашите соседи. Повеќе

Асистенција на месецот

Словенија со 2-0 ја совлада Полска во квалификациите за Евро 2020, а вториот гол кој го даде Андраж Спорар падна после најубавата асистенција можеби на сезоната. Повеќе

Дрвен Трамп никна во Словенија

Американскиот претседател деновиве по иницијатива на локалците доби споменик во Словенија, кој повеќе е од типот „важно е чест да направиме“. Повеќе

Лука Бо(м)бичанец

Во 6. коло од првата лига на Словенија, Мура освои нови три бода по триумфот над Рудар од 2-0. Резултатот на соодветен начин го отвори дечкото со интересно презиме, Лука Бобичанец. Повеќе

Колку пацерски автогол падна во Словенија

Словенечката прва лига викендов ја стартуваше новата сезона и уште во прво коло го доби автоголот на годината. Го постигна 18 годишниот Томаз Закрајсек од ФК Кршко на мечот против Домжале. Па зарем на тие години успеа до волку да го загуби компасот? Повеќе

Проект: Љубљана најубавиот град на светот
„Битката на Неретва“ словенечки филм?

Словенија испрати барање до Србија да и бидат вратени 313 уметнички дела, историски предмети и документи кои се наоѓаат во српските музеи, службени резиденции и државни установи. Критериум за составување на списокот е авторот на делото да е Словенец или Словенија да учествува во неговото создавање. Доволно опсежен критериум да ја опфаќа и Битката на Неретва. Повеќе