таг: штутгарт

Лудо славје во Берлин, Унион влезе во Бундеслига првпат во историјата

Унион Берлин важи за еден од најсимпатичните клубови во Германија чии навивачи на времето собираа самоиницијативно пари за реконструкција на стадионот кој синоќа ја доживеа најголемата радост во клупската историја. Повеќе

Го потопи Манчестер, а пред 20 години работел како шанкер и гланцал кригли
Приказна за фудбалскиот пат на Томас Тухел

Она што го поминал Германецот Томас Тухел дефинитивно заслужува сценарио за филм. Да стане тренер поминал трнлив пат и никогаш не се откажал. Најголема поддршка му била девојката Сиси. Повеќе

Детето кое направи сите во Германија да заборават на Филип Лам

За да го разберете фудбалот на Пеп Гвардиола потребно е да го гледате малиот Јозуа Кимих - дете на Штутгарт којшто во моментов е најдобриот играч на Германија и Баерн Минхен. А му викале дека е мал и дека нема да успее. Повеќе

Што треба да знаеме за главниот германски напаѓач во моментов?

Напаѓачот на РБ Лајпциг Тимо Вернер е најдобриот германски бомбардер во последните две години (29 гола во бундеслига). Има само 21 година а ја игра петтата сезона во професионалниот фудбал. Прва желба е на Реал Мадрид и Баерн Минхен. Повеќе

Голема борба на германските ултраси против сојузот
„Fick dich, DFB!“

Минатата недела конфликтот меѓу германските ултраси и Германскиот Фудбалски Сојуз зема широк замав не само во земјата туку и во Европа. Повеќе

Најлудиот гол кој донел титула во Бундеслигата

На денешен ден пред точно 10 години Штутгарт со 2 бода пред Шалке стана шампион во Германија. Во последното коло ја победија Арминија Билефелд со 2:1. Едниот гол го постигна Кедира, а другиот Томас Хицлшпергер. Ако некогаш треба да се одбере кој е најдоброто ремек дело вредно шампионска титула, ова е тоа, нема друго. Повеќе

Фудбалскиот пат на Филип Лам - најдобриот десен бек на XXI век
Auf Wiedersehen Herr Kapitän!

Со неговите дресови играат најсиромашните деца во Африка, за него Гвардиола кажа дека е најинтелегентниот фудбалер што некогаш го тренирал, а на неговата слободумност и поимање на демократскиот свет се поклонија и великаните на Баерн Минхен. Повеќе

Кевин Гроскројц - панкерот што освои Светско првенство

Да имаш редок талент, да учиш од Јирген Клоп, да бидеш миленик на „Жолтиот ѕид“ во Дортмунд, да освоиш Светско првенство и да завршиш како цреп треба стварно да си Кевин Гроскројц. Повеќе

Има ли во билтен игра Штутгарт дава автогол?

Тимот на Штутгарт постави неверојатен рекорд, откако стана првиот тим кој после 53 години си дал шест автоголови во една сезона. Автоголот на Јорг Нидермаер (негов втор сезонава), беше последен во низата започната од Хлушек, Баумгартл, Гентнер и Гроскројц. До крајот има уште 4 кола, така што може да го пробате Штутгарт си дава автогол. Повеќе