таг: селта виго

Меси најде да го љутиш а?

Ако не го видовте финишот од првиот дел на средбата Барселона - Селта, сте испуштиле многу. Двајца јужноамериканци се такмичеа кој ќе даде појак гол од слободен удар. Во 42-ра минута Уругваецот Лукас Оласа го замолчи Камп Ноу, ама затоа го предизвика доктор Лео Меси. Повеќе

Тоти од Галиција кој ја спасува Селта Виго и плаче за клубот

Во декемврискиот меч со Барселона, легендата на Селта Виго, Јаго Аспас доживеа повреда на задната ложа и отсуствуваше два месеци од теренот. За тоа време Селта изгуби 9 од 11 средби и падна во зоната за испаѓање од лига. Повеќе

Фудбалер на Селта зел дрес од Меси и ги разгневил навивачите

Во саботата Барселона дома ја пречека Селта и славеше со 2:0 во меч од Ла Лига, а еден бек на гостите ги разочарал своите навивачи со непрофесионалниот гест. Повеќе

Тивка вода Јаго Аспас - дискретниот херој кој го одби Реал за да остане на Океанот

Ако во Галиција, еден од најубавите реони во Шпанија кој излегува на Атлатнскиот океан прашате кој е подобар, Меси или Роналдо, ќе ви одговорат: „Јаспас“. А Јаспас е човекот-икона на Селта Виго кој се врати од Ливерпул само да биде дома меѓу своите. Повеќе

Тренерот на Селта се излажа

Аргентинецот Антонио Мохамед од сезонава го води тимот од Виго кој синоќа ремизираше 1-1 против Еспањол. Тренерот носеше наочари за сонце што е права реткост покрај аут линијата, а во еден момент сфати дека не му требаат. Повеќе

Барселона првпат после 16 години без свое дете во составот

Валверде реши на терен од прва минута против Селта Виго да пушти една Барселона без играч од сопствената академија, нешто што не се случило уште од далечното гостување во Баскија пред цели 16 години. Повеќе

Податокот за Барса на кој ќе се изнервираат мадридистите

Темата за тоа кој повеќе е оштетен и кој повеќе добива пенали е позната како жешка тема меѓу навивачите на Реал и Барселона. Овие првиве сега ќе урлаат. Повеќе

Шансата на Селта во 96-та минута за финале

Напаѓачот на Селта, Џон Гвидети подобро нека не гледа хајлатс од синоќешниот меч на Олд Трафорд или барем нека не го гледа крајот. Топката во последните секунди стигна до него на 5 метри на празен гол, а тој... Повеќе

Манчестер Јунајтед и Ајакс се финалисти во Лига Европа

Фудбалерите на Лион со пресврт го совладаа Ајакс и за еден гол не успеа да го однесат мечот во продолженија. На другото полуфинале во ЛЕ Селта израмни во финишот од мечот на Олд Трафорд на кој имаше многу нервоза и два црвени картони. Повеќе