таг: руски хулигани

Хулигани на ЦСКА Москва настрадаа во римското метро и во тепачки низ Рим

Како и во 2014-та кога ЦСКА Москва гостуваше во главниот град на Италија, така и синоќа стотици навивачи на рускиот клуб предизвикале нереди од кои на крајот сами го извлекле подебелиот крај. Повеќе

Московски хулигани пред дербито ЦСКА - Спартак

Во неделата се одигра најголемото дерби на рускиот фудбал меѓу ЦСКА Москва и Спартак Москва кое заврши 1-1. Пред мечот поголема група „армејци“ сретнала група навивачи на Спартак кај една метро станица на улицата „1905 година“ и ги претепала. Повеќе

Англичани ги сретнале руските хулигани од Марсеј и се частеле пиво

Неколку недели по почетокот на Светското првенство во Русија, многу луѓе се увериле дека во натписите на британските и американските медиуми за повторување на насилните сцени од страна на руските хулигани нема никаква вистина. Повеќе

Пусти страв лозје чува пред Светско

За разлика од претходните Светски првенства 2010 и 2014 во Јужна Африка и Бразил каде илјадници Англичани патуваа да ја бодрат својата репрезентација, овојпат за Русија нема претерано голем интерес за карти. Зошто така? Повеќе

Полицаец загина во хулиганска војна во Билбао

Вечерва Атлетик Билбао го играше реваншот против Спартак Москва во Лига Европа. Баскијците синоќа одржаа марш против навивачите на Спартак Москва кои ги сметаат за фашисти кои не биле добродојдени во нивниот град. А на Русиве малку им требаше да направат тотално безредие во кое еден полицаец го загубил животот како последица од срцев напад. Повеќе

Навивачите на Марибор спасиле од затвор противнички хулиган

Дуелот од 1. коло во Лига на шампиони меѓу Марибор и Спартак Москва го одбележаа неколку сериозни инциденти меѓу навивачите и полицијата, а од целата бесмисленост на крајот излезе приказна со среќен крај. Повеќе

Навивачите на Спартак му одговорија на БиБиСи

Дебатата на релација БиБиСи - руски навивачи продолжува. Откако британскиот канал сними документарка во која неколку маскирани навивачи зборуваат за спартанските тренинзи а БиБиСи ги прикажа како хулигани кои се спремаат за војна со противничките ултраси на Светското, одговор стигна изворно од трибината. Повеќе

Документарците за руските хулигани

Минатата недела БиБиСи го емитуваше долгоочекуваниот документарец за организираните руски хулигани кој на Европското првенство во Франција минатата година дојдоа, направија хаос и заминаа. Јавноста не знае што да очекува за време на Мундијалот 2018-та во Русија, па новинарите на британскиот канал помуабетиле со руските хулигани на таа и на други теми. Слично нешто снимаше и Vice. Повеќе

Ја сакаме својата земја, горди сме на неа и ќе ја браниме
Интервју со водачот на Gladiators Firm 96

Британските таблоиди за главен виновник за нередите во Марсеј го означија 37-годишниот татко на четири деца од Москва. Василиј Степанов знае за тоа, но Европското го гледа од предградие на Москва од каде раскажа што мисли за инцидентите. Повеќе