таг: робот

Чешката претстава во која е прв пат спомнат зборот „робот“

Работа-роб-робот. Звучи многу познато, и лингвистички, и како чувство. Но Карел Чапек бил прв кој го употребил зборот во контекст на дистописката иднина на трудот, во која роботите ќе ја преземат работата на луѓето. Кои пак ќе станат нивни робови. Повеќе

Роботчето што живее во библиотека

Зимово ентузијастички напишавме дека на одмор ќе одиме во новоотворената библиотека Ооди во Хелсинки. Како што стојат работите, најверојатно ќе завршиме во „Другарче“. Ама па затоа можеме да продолжиме да читаме што се случува во неа. Повеќе

Татковци, нема причина (освен пари) вашето дете да нема вакво по дома

Во прашање е напредна робот-кола со еден куп додатоци што се управува преку смартфон, а плус има и други фори. На прва ќе кажеш „ама малото има само 4 месеци и уште нема поим за ништо околу себе,“ и ќе згрешиш, затоа што токму ова е клучното нешто за неговиот психофизички развој (веројатно не е, ама ти го заслужуваш ова). Ви стоиме на располагање и за дополнителни аргументи за да ја оправдате набавката на најеопходниот уред што ви фали по дома. Повеќе

Атлас почна со паркур
Јапонците дури сега го нашле ураниумот од Фукушима

Шест ипол години по најголемата нуклеарна хаварија после Чернобил, роботите на јапонските инженери успеале да ја лоцираат стопената лава од ураниумското гориво на најоштетениот реактор на централата. Ние ги замислувавме Јапонците некако поагилни. Повеќе

Меси vs робот

После Петр Чех, еден јапонски робот е вториот голман на кој Лионел Меси не можеше да му даде гол и тоа од неколку обиди. Повеќе

Роботот чиј муабет ќе ве замисли

Робот на Гугл знае смислено да комуницира со луѓе откако прочитал милиони филмски сценарија од кои учел за теми како што е смислата на животот и моралноста. Ќе ви ја пренесеме конверзацијата која е импресивна, забавна и помалку вознемирувачка. Повеќе

Ноќна прошетка низ Тејт со робот
Разгледување на раат

Од утре, 13-ти август, па во следните пет вечери, со логирање преку интернет ќе можете да талкате низ галериите на британскиот музеј, контролирајќи еден од четирите роботи. Повеќе

Човек против пинг-понг робот

По повод отворањето на новата фабрика во Шангај, компанијата за производство за роботи KUKA, го предизвика поранешниот светски шампион и најдобар германски пингпонгар Тимо Бол. Повеќе