таг: роберт просинечки

Просинечки го прочита Ибрахимовиќ на списокот играчи на Босна и ги збуни сите

Во пресрет на продолжението од квалификациите за Евро 2020, сите селектори деновиве ги објавуваат пошироките списоци на репрезентативци на кои сметаат. Така и легендарниот „Жути“ Просинечки тргна да го чита списокот фудбалери на Босна и Херцеговина и направи лапсус. Повеќе

Крауч за Просинечки: „Пушеше цигари пред натпревар, на полувреме и после натпревар“

Секогаш духовитиот Питер Крауч, кој летово на 38 години ја заврши кариерата и се повлече од фудбалот, и во минатото и денес има многу интересни приказни од теренот. Повеќе

Хероите на Југославија кои во Чиле за прв пат виделе киви и далечинско

Најголемиот фудбалски успех на СФРЈ кој денеска го одбележа и ФИФА е приказна за себе. Тоа беше најава за доаѓањето на една неповторлива генерација, која за жал немаше можност да остане заедно и да му покаже на светот дека Чиле 1987 не беше случајност. Повеќе

Просинечки пред и потоа

Гостувањето на Босна и Херцеговина во Белфаст против Северна Ирска (1:2) донесе фотографија која стана вирална по социјалните мрежи. На неа се гледа трансформацијата на Роберт Просинечки. Повеќе

30 години од денот кога Бабунски плачеше од тага, а Југославија од радост

25 октомври е датум кој е влезен во аналите на југословенскиот спорт и ден кој се одбележува во Македонија, Србија, Црна Гора, Хрватска, БиХ и Словенија. Најдоброто од овие простори му покажа на светот како се игра фудбал. Повеќе

Најдобри моменти од кариерата на Просинечки

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на ова поднебје, легендарниот ’Жути’ играше во Динамо Загреб, Црвена звезда, Реал Мадрид, Барселона, Овиедо, Севиља, Стандард Лиеж и Портсмут а во кариерата освои 14 трофеи од кои највреден беше оној во Купот на европски шампиони со Дарко Панчев и Илија Најдоски. Повеќе

Просинечки ја димеше соблекувалната, ама на таква ѕвезда никој не му можеше ништо

Југословенската, а потоа и хрватска легенда покрај тоа што епитетот ѕвезда го доби во дресот на Црвена Звезда, а потоа беше дел и од Ел Класико и тоа од двете страни, една сезона мина и во англискиот второлигашки фудбал. Таму се служел со балкански манири за кои молчеле сите во тим. Повеќе

Како златната генерација на Југославија направи сензација во Чиле

На секој 25 октомври Бобан, Шукер, Јарни, Просинечки, Штимац, Мијатовиќ и останатите деца на Мирко Јозиќ треба да се собираат во кафана и да почнат со муабетот „Сечате ли се шта смо урадили“. ФИФА на својот веб сајт денеска им посвети простор по повод 29 години од освојувањето на златниот пехар. Повеќе

Што заборавивме за Просинечки

Бари 1991. Италијаните појма немаат што е тоа ужичко коло. Тие во тоа време беа горди на Тото Кутуњо кој една година претходно победи на Евровизија. Муабетот ни е дека во вчерашната статија за Роби не го ставивме ова легендарно парче за гледање каде тој е коловоџа. Панчев не го видовме, но на оро се фатени Дејан Савичевиќ, Илија Најдоски и ред други ликови. Ѕвезда е шампион во Европа, свирачи јуриш среде Италија. Повеќе