таг: рк барселона

Срцето на Вардар ја уништи каталонската машинерија

Ако некој во изминативе години знае до максимум да не наполни со адреналин и да ни го качи притисокот тоа е дефинитивно Вардар. Губеа 7 разлика на полувреме од моќната Барселона, но во второ полувреме направија тотално лудачки пресврт и ја повторија историската 2017-та. Повеќе

Денот вели дека треба да се потсетиме

Келн, 3 јуни 2017. Вардар во прва историска полуфинална пресметка на Ф4. Противник Барселона, исто како денеска. Натпреварот тврд и претежок. При резултат 25:25, последниот напад го имаа момците на Раул. Тоа беа 16 секунди за треперење кои ги одиграа машки и присебно, без паника, со едноставно вкрстување во кое Лука Циндриќ распали и го однесе Вардар во финале. Повеќе

Денот кога Барселона не знаеше кај се наоѓа против Металург

Има еден ракометен натпревар од блиско минато кој докажа дека Скопје е ракометен епицентар, ама со екипи кои не се обични учесници во елитата. Има една Барселона, великан во различни спортови која почувствува како е да се губи во домот на мал клуб од Автокоманда со големи муда. Повеќе

Тежок пораз на Вардар во Барселона

По поразот во Јане Сандански, ракометарите на Вардар доживееа уште пораз од Барселона, овој пат двојно повисок со резултаат 34:26. Момците на Парондо беа на висина на задачата само едно полувреме. Повеќе

Тежок пораз на Вардар во Барселона

По поразот во Јане Сандански, ракометарите на Вардар доживееа уште пораз од Барселона, овој пат двојно повисок со резултаат 34:26. Момците на Парондо беа на висина на задачата само едно полувреме. Повеќе

Тежок пораз на Вардар во Барселона

По поразот во Јане Сандански, ракометарите на Вардар доживееа уште пораз од Барселона, овој пат двојно повисок со резултаат 34:26. Момците на Парондо беа на висина на задачата само едно полувреме. Повеќе

Барселона ја сопре вардаровата машинерија

По 10 кола непобедливост, ракометарите на Вардар го запишуваат првиот пораз сезонава во Лига на шампиони и тоа од каталонскот тим против кој во полуфиналето во Келн ја почнаа серијата без пораз на 15 средби во елитата. Повеќе

Коментаторот на ЕХФ во транс на последниот напад на Вардар

Не бил само наш Југо од МТВ во делириум во последните 15 секунди од полуфиналето меѓу Вардар и Барселона. Слушнете како реагираше популарниот Том О'Бранагаин кога Лука Циндриќ со проектил го однесе својот тим во историско прво финале. Повеќе

Борко и Кире едногласни: Нема фаворити во Келн

Македонските репрезентативци Борко Ристовски и Кире Лазаров во сабота со почеток од 18 часот одат на мегдан со Вардар. Прв Фајнлфор за Борко и Вардар, петти за капитенот на Македонија. И двајцата ракометари на Барселона со слични изјави дека вакви натпревари не можат да се предвидат. Повеќе