таг: приходи

Ајакс заработил 100 милиони евра од ЛШ - повеќе од клупскиот годишен буџет

Пласманот на Ајакс во полуфинале на Лига на шампиони е уникатен не само поради тоа што последен пат стигнаа до оваа рунда пред цели 22 години, туку и поради астрономската заработка. Повеќе

Буџетската дупка на ИСИС

Месечните приливи на ИСИС паднале од 80 на 56 милиони долари. И ако ИСИС од другите влади во светов се разликува по многу работи, во една е иста: приходната дупка на буџетот ќе го пополнува со нови даноци. Повеќе

Америка е за богати. Точка.

Мнозинството Американци се свесни за огромниот јаз во приходите но веруваат дека самите се наоѓаат на подобрата страна од кањонот. А грешат. Повеќе

Исповед на еден уплашен богаташ

Не се плашиме од Ал Каеда или од Исламската држава. Се плашиме дека нееднаквоста во приходите нема да заврши на арно, пишува во Њујорк Тајмс еден американски милионер. Повеќе

Манчестер Јунајтед најмногу ги трие рацете од карти

Посетеноста на стадионите во Англија е силна страна кај клубовите кои по секоја сезона вадат големи приходи. Ќе ги издвоиме шесте екипи кои изминатава сезона заработија најмногу пари од продажбата на билетите. Повеќе

ПСЖ со помош на Шеиците до најмногу приходи

Клубовите од Премиер лигата во однос на заработка се недостижни на светската фудбалска мапа. Во просек една екипа од островот од спонзори и реклами заработува по 35 милиони евра годишно, во Шпанија 20, а во Русија 16,4. Повеќе

Осумчлената олигaрхија во ЛШ

Откако е воведена осминафиналната фаза во ЛШ (2003/2004) за прв пат во топ 8 фазата се пласираа сите лидери од фазата по групи.  Повеќе

Зошто богатите жени не се дебелеат

Во многу земји во светот (вклучително и во Африка), дебелина станува поголем проблем од гладот. Кога ќе се стави националната тежина во некои демографски колони, се добиваат чудни мостри. Овојпат, за тоа како парите обратно делуваат кај мажите и кај жените. Повеќе