таг: португалија

Како жената на Роналдо им го покажа голот на тато на децата

Кристијано Роналдо постигна 4 гола во триумфот на Португалија на гости кај Литванија (1:5) во квалификациите за Европско првенство 2020. Роналдо сега има 93 гола на 160 меча за Португалија, а еден од погодоците се проследи и во неговиот дом. Повеќе

Апсолутен лидер - Бенфика заработила 500 милиони евра за 5 години

Министерства за економија и финансии во некои држави не работат како што оперира португалскиот гигант. Ај што заработуваат вреќи пари од продажба на врвни играчи, туку и плански трошат, не се расфрлаат со пари и се во неверојатен плус во последните 5 години. Повеќе

Кога Рикардо одбрани пенал без ракавици па даде гол за полуфинале

Легендарниот португалски голман Рикардо во сега веќе далечната 2004-та година ја однесе својата репрезентација во полуфиналето на Европското на домашен терен, откако одбрани еден пенал без ракавици на себе, а веднаш потоа и даде гол за пласман понатаму. Повеќе

Една од појаките финти некогаш изведени од слободен удар

Младинско Светско првенство У20 во 1995 година во Катар. Португалците Дани и Бруно Саиреш глумат караница меѓу себе за тоа кој да го изведе слободниот, а на крај голманот е матиран. Повеќе

Ќе ве испратиме со аплауз, само одете си од градов

После 3-4 дена пијанчење, повраќање и урлање во португалскиот град Гимараеш, каде што се играше финалето на Лига на нации, англиските навивачи конечно се вратија дома. А локалците, кога сфатија дека куртулиле, со аплауз ги испраќаа. Повеќе

Кристијано и новиот пехар со Португалија

После болниот пораз од Грција во финалето на Европско 2004 на домашен терен, Кристијано Роналдо остана единствениот од таа генерација кој и ден денес игра за репрезентацијата. Со Португалците синоќа го освои пехарот во Лига на нации откако во финале ја совладаа Холандија 1:0. Повеќе

53-ти хет трик во кариерата на Кристијано Роналдо

Португалија со 3:1 ја совлада Швајцарија и се пласираше во полуфиналето на Лига на нации. Сите три гола од кои еден од слободен удар за европскиот шампион ги постигна Кристијано Роналдо. Повеќе

Кој е Жоао Феликс, малиот од Бенфика за кој зборува цела Европа

19-годишниот Жоао Феликс е главна ѕвезда на четвртфиналето во Лига Европа. Просто сам го совлада Ајнтрахт (4:2) со три гола и асистенција за 53 минути игра. Повеќе

Имуноста на Роналдо од повреди благодарение на јак тренинг

Кристијано Роналдо многу ретко во кариерата отсуствувал од фудбалските терени, а синоќешната повреда на мечот со Србија нè натера да направиме кратка ретроспектива на овој сегмент од кариерата на Португалецот. Повеќе