таг: Парагвај

Што да ви правам кога нема ВАР систем

Серо Портењо и Спортиво Сан Лоренцо во Парагвај. Домаќините водат 1-0 и во 76' минута судијата им признава тотално непостоечки гол на гостите за 1-1. Снимката покажува дека топката цел метар е надвор од голот. Повеќе

Кој го заборавил Роке Санта Круз?

Ај што мајсторот има 37 години и уште игра фудбал, туку е и капитен на Олимпија Асунсион од неговата татковина Парагвај. Синоќа постигна гол со глава во триумфот од 0-3 на гости кај Спортинг Кристал во елитната Копа Либертадорес. Повеќе

14-годишно дете постигна гол на Класико во Парагвај

Еден од најголемите дерби дуели во парагвајскиот фудбал донесе сензационална вест: 14-годишно дете влезе во историјата на јужно-американскиот и светскиот фудбал. Повеќе

Тренерот и неговиот посебен асистент на четири нозе

Карлос Јара Сагиер е тренер од Парагвај чие име не ви е познато, ама затоа е најпознат неговиот помошник тренер. Никој нема таков, он е единствен. Зошто? Затоа што не се работи за човек, а така се однесува. Повеќе

Парагвај нема видено до сега ваква волеј бомба

Треба да ти легне, ама треба и да те бива вака силно и прецизно да ја збибериш во агол од таа далечина. Величе на пример не можеше да ја добаци од таму, а Марио Рикардо душмански ја опали преку голман. Повеќе

Како Германија ја рушела атмосферата во Парагвај за време на Светско

Контроверзното судење во корист на домаќинот Јужна Кореја, а на штета на Италија и лошата фризура на Роналдо се она за што на големо се дискутираше на СП 2002, ама има работи во позадина кои тешко се дознаваат, а ги раскажува една голманска легенда со 62 гола во кариерата. Повеќе

Голот на кој се чуди цел Парагвај, а и ние

Топ листата на најдобри голови во Парагвај може да се составува ама почнувајќи од втората позиција, бидејќи првата е забетонирана за Хернан Новик. На асистенција со петица, дечкото на својот чувар му направи лудачки дриблинг со петица кроз нозе и ја стави ФИФА во искушение за Пушкаш наградата. Повеќе

Навивачка влечеше кокаин среде меч во Јужна Америка

Додека цела трибина го славеше голот на Роке Санта Круз за Олимпија Асунсион против Жуниор, една навивачка од Парагвај имаше друга занимација. Повеќе

Кога на Сони го полниш шутот повеќе од пола

Фудбалерите на Либертад и Гуарани покажаа како би изгледало кога играш со џојстик на кој не му работи копчето за шут. Повеќе