таг: панама

Топот од Панама со еврогол

Во КОНКАКАФ Лигата на шампиони (играат екипи од Централна и Северна Америка), Индепендиенте од Панама со 4-0 го испраши Торонто кој неодамна остана без најдобрите играчи Васкез (Катар) и Џовинко (Саудиска Арабија). Вториот гол за домаќините кој го даде Омар Браун беше преубав. Повеќе

Јанузај со еврогол ја прати Англија на Колумбија

Со натпреварите од групата Г заврши првата фаза од Светското. Белгија славеше и ќе оди на Јапонија а потоа, ако победи, на победникот од мечот Мексико - Бразил. Англија против Колумбија која веројатно ќе биде без Хамес Родригез. Повеќе

Англија ја потопи Панама со 6-1, хет-трик на Хари Кејн
СП 2018

Англиската фудбалска репрезентација оствари историска победа на Светските првенства а Панама го постигна својот прв гол во историјата на Мундијалите. Повеќе

Коментаторите на Панама плачеа на химната

Панама го одигра првиот историски натпревар на Светско првенство на 18 јуни. За време на интонирање на химната коментаторите на тамошниот канал RPC се расплакаа во преносот во живо. Повеќе

Белгија фаќа залет за високи дострели
СП Русија

Во првиот меч од групата Г, дебитантот Панама ѝ оддолеа на Белгија во првите 45 минути а потоа следуваа три ефектни гола за први три бода на Белгија во групата. Повеќе

Единствената прослава на Панама што ќе ја видиме летово

Добро, можда сме прегруби за нечиј вкус, ама па што ќе бараат во група со Белгија, Англија и Тунис на Светското? Повеќе

Еден од судиите на Светско 2018, 25 години работи како ѓубреџија

На Мундијалот 2018 во Русија ќе допатува и екипа судии од Панама кои имаат неверојатна историја. Со оглед на тоа што арбитражата не им е фиксна работа за плата туку хонорарна, секој од нив си брка и друга работа. Повеќе

Гушка на денот

Играч, падобранец на терен и полицаец во заедничка прегратка по повод првиот историски пласман на Панама на Светските првенства. Ова го прави само фудбалот. Повеќе

12-от играч на Панама е жена која ја лажеше полицијата за да задржува време

Мислевме дека детето кое ја рогна топката во пченките е единствениот начин на кој Панама доби помош од страна, за да истече проклетото време на клучниот меч за пласман на Светско, ама имало уште бурлески. Повеќе