таг: отворено писмо

Смешниот Ѕампарини му пратил писмо на Илчо Ѓорѓиоски

Прилепчанецот Илија Несторовски стана симбол и капитен на Палермо, клубот за кој во Серија Б досега даде осум погодоци. Затоа и не сакаат да мрда никаде, па ни во репрезентација. Повеќе

Писмото на тренерот на Кротоне до загубениот син

Тренерот на најголемото изненадување во последните 10 кола на Серија А, Кротоне, Давиде Никола на Фејсбук објавил емотивно писмо посветено на загубениот син. Повеќе

Отворено писмо од Мурињо до Манчестер Јунајтед

Навивачите и генерално јавноста во Англија се фрустрирани од ужасните настапи на Манчестер Јунајтед под водство на Ван Гал и ја користат секоја прилика да го препорачаат Мурињо за нов тренер. Според некои, Специјалниот веќе пратил писмо до Олд Трафорд. Повеќе

Зошто ние не сме РТС
Одговор до Ноам Чомски

"Да знаеше претседателот на Франција за нападот на редакцијата на Шарли Ебдо, би ја дигнал цела земја на нозе, би наредил итна евакуација на загрозените и блокада на целиот реон. Овде беше поинаку. Овде молеа бога да има што повеќе жртви за светот да добие слика за Србија како мачена земја во која се убиваат дури и телевизиски работници". Повеќе

Што би ѝ пишал Спрингстин на Мајли?

Веројатно би му било битно да ѝ објасни во што е разликата да си во центарот на внимание затоа што: а) те сметаат за иднината на рокенролот и б) затоа што го триеш задникот и лижеш чекан. Повеќе

Политички педерлаци
Српски полицаец до државниот врв

"Вие господа, многу мудро решивте дека одржувањето на геј парадата е во интерес на државата а веднаш потоа, храбро објавивте дека во таа манифестациија не мислите да учествувате. А од нас, српските полицајци сега чекате ние тоа да го овозможиме и обезбедиме," вели меѓу другото во своето отворено (супер отворено!) писмо до Николиќ, Дачиќ и Вучиќ, првиот човек на српскиот полициски синдикат. Повеќе

Колумната на Путин за Њујорк Тајмс
Апел за претпазливост

Неодамнешните настани околу Сирија ме натераа да му се обратам директно на американскиот народ и неговите политички лидери. Ова е важно да се стори во време на недоволна комуникација меѓу нашите две општества. Повеќе