таг: милионери

Америка има повеќе милионери отколку што Шведска има луѓе

Минатата година бројот на богати домаќинства во САД постигнува нов рекорд, отприлика исто колку целото население на Шведска или Португалија. Повеќе

Не сме ни блиску до среќни

Аргументот „среќата не е во парите“ ќе го оставиме да се објасни со „полесно е да плачеш во Ауди отколку на точак“, во меѓувреме овие што имаат пари пресметале дека ти требаат најмалку 100 милиони долари за стварно да се чувствуваш богат. Повеќе

Богаташите од Силициумската долина се за сечии права, освен работничките

Сопствениците и основачи на најголемите технолошки гиганти ќе влијаат на изместување на демократите уште повеќе кон лево за голем број општествени и економски прашања, со исклучок на синдикатите и регулирање на бизнисот, кои веднаш би ги укинале. Повеќе

Од фуфка, Франција ја напуштиле 10.000 милионери

Растечките тензии на верска основа во Европа повлекуваат еден поинаков бран бегалци. Не се многу, ама се со полни џебови. Таквата Европа главно решаваат да ја напуштат џенем, во Австралија. Повеќе

Кои ти се шансите да станеш милионер?

Пресметката е правена за американски услови и граѓани, без разлика на тоа, таа носи неколку глобални заклучоци - како тоа дека иако расата е најважна за вашите шанси за збогатување, без разлика без разлика на бојата на кожата образованието е клучен фактор за зголемување на шансите да направиш пари во живот. Повеќе

Милионерите удрија на песна

Борусија Дортмунд славеше 4:1 против Ајнтрахт Франкфурт во претпоследното коло пред зимската пауза за одржување на -5 до лидерот Баерн. Навивачите се распеаа со најславната божиќна песна. Повеќе

Колку пари треба да штедиш за да се пензионираш со 1 милион долари

Во зависност од тоа колку време бил на печалба како мал, толку пати дедо ти ти ја има кажано тајната да се пензионираш како милионер - штеди од колку што е можно порано. Сега има и математика по која можеш да се водиш, ако не ти е јасно што зборел стариот. Повеќе

Милионерите не веруваат во наследство

Во едно неодамнешно истражување 80% од американските милионери изјавиле дека веруваат дека секоја генерација треба да е одговорна за создавање на своето богатство. Со други зборови - децата да не се надеваат многу на наследство. Повеќе

Како лото милионерите ги трошат парите?

3.000 добитници на џек-потот на британската лотарија се сложни - на човек со нови пари му треба нов автомобил, нова куќа и џакузи. Повеќе