таг: масакар во Париз

По нападите, Франција првпат ќе игра во Париз

Општото мислење во француската јавност е дека Стад д’Франс во вторник треба да биде полн за мечот Франција - Русија, што би било прав одговор на терористичките напади од минатата година во Париз. Повеќе

На стадионите прегледувани и сендвичите
Како Европа реагира на безбедносните закани?

Фудбалска и воопшто спортска Европа не остана имуна на безбедносните закани по крвавите терористички напади во близина на стадионот Стад де Франс во предградието на Париз. Повеќе

Турците имаат објаснување зошто свиреле на молкот за жртвите од Париз

По пар пијани навивачи на БиХ кои во Даблин го прекинуваа 1-минутниот молк, синоќа на пријателската меѓу Турција и Грција во Истанбул, домашните навивачи громогласно го исвиреа 1-минутниот молк во чест на жртвите од терористичкиот напад во Париз. Повеќе

Што ќе се случи со Европското 2016 по нападите во Париз
Повеќе од игра

Масакрот во француската престолнина на петок 13-ти го подели јавното мислење во светот на три категории. После сè што се случи, може ли да се игра ЕП во Франција? Повеќе

Полека со тоа пасошот

Сирискиот пасош најден кај еден од терористите во Париз очекувано ги потпали теориите дека мигрантската криза е пеколен план на Исис да се инфилтрира во Европа. Многумина забораваат дека фактот што луѓето бегаат од ИСИС и нивниот калифат, всушност, е најголемиот пораз на мороните.  Повеќе

Како се посрамоти обложувалницата Paddy Power?

Во екот на најпотресните извештаи за масакрот во Париз, ирската обложувалница се однесувала крајно непрофесионално и вулгарно. Повеќе

Што точно се случуваше на стадионот во Париз
Исповед на руски новинар

Познатиот руски спортски новинар, Владислав Воронин во живо го гледал дуелот Франција - Германија и детално ги опишува моментите на страв кога публиката дознава за терористичките напади. Повеќе

Трагедијата на Ласана Диара во Париз

Стандардниот француски репрезентативец, Ласана Диара останал без член од семејството во парискиот масакр во петокот, додека сестрата на Антоан Гризман од Атлетико Мадрид избегала од клубот каде загинаа 89 лица. Повеќе

Германците преноќиле на Сен Дени

Менаџерот на актуелниот светски првак Германија, Оливер Бироф изјави дека сите фудбалери и стручниот штаб останале цела ноќ во соблекувалните на стадионот, по пријателската со Франција која се одигра во исто време со терористичкиот напад во Париз. Повеќе