таг: мајкл џордан

Историски снимки со Џордан на 22 години

Видеото е антологиско, бидејќи е со најдобриот на сите времиња кој и во 1985-та година летал под кошот. Тој што не гледал НБА во 90-те кога Ем Џеј го достигна врвот, не е свесен што пропуштил во животот. Штета што видеово трае само проклети 37 секунди. Повеќе

Најдобрата екипа во нашиот живот - Дрим тимот од 1992

На крајот од јуни 1992, пред точно 25 години, првиот официјален меч го одигра самата најфантастична екипа во историјата на тимските спортови. Таква репрезентација немало и тешко дека ќе има во блиска иднина. Повеќе

19 години од легендарниот шут на Џордан против Јута

На 14. јуни 1998-ма се играше Game 6, решавачкиот дуел во финалето на НБА меѓу Јута Џез и Чикаго Булс. Мајкл Џордан за последен пат го носеше дресот на Чикаго а тоа што го направи на 5.2 секунди до крајот, пред гостинска публика е најлегендарен момент во светската кошарка. Повеќе

Моментот кога Мајкл Џордан лебдеше во воздух

Сите беа убедени дека ќе ја куца, ама никогаш не знаеш со него на што си. Ова е еден од потезите кои се симбол на играта на незаменливиот Ем Џеј и кој долго време беше на најавните шпици. Зборуваме за вториот финален натпревар меѓу Чикаго и Лејкерски одигран пред 26 години. Безвременски потег. Повеќе

Тројката на Леброн која го сруши рекордот на Џордан

Кливленд и Голден Стејт трета година по ред ќе играат во финалето на НБА, откако Кавалирс синоќа го совладаа Бостон во финалето на Истокот. Леброн Џејмс на почетокот од третиот период погоди тројка со која стигна до цифра од 5.995 поени во плејофот со која го надмина легендарниот Мајкл Џордан кој во плејоф кариерата даде 5.987. Повеќе

Ол Стар 1997 на А1 со Љубомир Николовски на лице место

Ако не сте гледале Ол Стар и воопшто НБА во 90-те, ќе мора да го изгледате цело видеово бидејќи исто како да не се гледале воопшто кошарка. Да можевме ќе го гушневме Јутјуб. Дали игра Џордан? Да, игра и го оствари првиот трипл дабл во историјата на игрите. Повеќе

Најфраерското слободно фрлање

Во чест на неговиот 54-ти роденден, уште нешто од незаменливиот и неповторнилиот Ер Џордан. Кој друг може вака а? Повеќе

Личната карта на славеникот Џордан
Летечкиот полни 54 години

Најдобриот кошаркар во историјата, освојувачот на шест шампионски прстени и сопственик на НБА франшизата Шарлот Хорнетс, Мајкл Џордан денес слави 54 години. Медиумите престанаа да бараат негов наследник затоа што е невозможна мисија. Повеќе

Спортисти кои стигнале до милијарда или се близу неа

Магазинот Forbes објави рејтинг на најбогатите спортисти во историјата. Кој од големите атлети заработил повеќе од милијарда, а кој е близу да стигне до оваа вртоглава сума? Повеќе