таг: лига куп

Причините зошто Сари сакаше да го смени Кепа со Кабаљеро

Во Англија, каде нема што не е видено по фудбалските терени, коментаторите на Sky Sports синоќа во чудо констатираа дека не виделе вакво нешто никогаш. Кепа одби да излезе од игра во самиот финиш кога место него требаше да влезе сериозен пеналџија. Повеќе

Изживувањето на Сити над слабиот Бартон не е прво во историјата

Во првиот меч од полуфиналето на англискиот Лига Куп, Манчестер Сити со 9-0 го испраши немоќниот Бартон и го израмни својот историски рекорд. Повеќе

Голманот на Монако е херој со три одбранети и еден постигнат пенал

По бедните резултати во домашното првенство и грчевитата битка за опстанок, на Тиери Анри конечно да му тргне нешто од рака. Неговиот тим се пласираше во полуфиналето од Лига Купот благодарение на едно лудо младо голманче. Повеќе

Одличниот Лампард и отворената шака на малиот од Ливерпул среде „Олд Трафорд“

Еден од најдобрите фудбалери синоќа на легендарниот стадион на Манчестер беше младиот Хари Вилсон кој е позајмен играч од Ливерпул и кој не пропушти прилика да ги изнервира навивачите на Јунајтед. Повеќе

Гвардиола има двојни аршини за слободата - не му смета режимот во Катар

Откако англиската фудбалска федерација му забрани да носи жолта лента закачена на капутот како поддршка за каталонски политички затвореници, Гвардиола најде начин да ги заобиколи правилата. Повеќе

Дури и четвртиот судија го зафркава Арсенал

По финалето на Лига купот во кое изгубија убедливо 0:3 од Манчестер Сити, кога Арсен се бунел за малку дополнително време, четвртиот судија го прашал: „Што ќе ти е уште продолжение“? Повеќе

Тренерот на Бристол Сити купил вино за Мурињо, овој не му дошол

Фудбалерите на Бристол Сити, членот на втората англиска лига во хиерархијата (Чемпионшип) направија сензација откако со гол во 93’ минута го елиминираа големиот Манчестер Јунајтед од Купот. Цел стадион знаеше како да ја прослави победата, а посебно тренерот Ли Џонсон. Повеќе

Клаудио Браво асли пеналџија

Пеп Гвардиола маестрално го ротира составот и за помалку важните натпреварувања му играат резервите кои во било кој друг тим би биле првотимци. Така голманот ветеран од Чиле ја искористи секоја дадена шанса сезонава и брани пенали како луд. Повеќе

На Алиоски и Лидс полиција им кажуваше каде ќе шутираат пенали

Нашиот репрезентативец Езџан Алиоски го постигна вториот гол во пенал серијата на мечот Барнли - Лидс од англискиот Карабао Куп (Лига Куп). Интересно е што по крајот на регуларните 90 минути (2-2), полицијата проценуваше која трибина зад головите е помалку ризична од навивачите за да се изведуваат пенали. Повеќе