таг: лестер

Јунајтед го прави најскап на свет стоперот на кого Фергусон му се јавил пред 8 години

Англискиот репрезентативец Хари Мегваер наскоро би можел да го сруши трансфер рекордот на Вирџил Ван Дајк и Матејс Де Лихт за најскап дефанзивец на сите времиња. Јунајтед спремен да плати 80 милиони фунти за него. Повеќе

Ќе речеш стопер игра, ама дрибла како Меси

Лестер синоќа со 2-1 го совлада Брајтон, а за малку можеше да биде и поубедливо ако финишот на високиот и робусен стопер Хари Мегваер беше успешен како неговиот дриблинг. Повеќе

Кратка видео сторија од Sky за бајката на Вичај Шриваданапраба

Англискиот Sky Sport ги собрал сите емотивни моменти од историската титула на Лестер во Премиер лига, освоена во најголем дел благодарение и на убавата атмосфера која околу клубот ја направи неодамна загинатиот тајландски милијардер Вичај Шриваданапраба. Повеќе

Во Лестер недостасуваат букети цвеќиња, сите се простуваат од сопственикот

Во вторникот, три дена откако хеликоптерот на сопственикот на Лестер се сруши и притоа загинаа тој и уште четири лица, непрестано се носат цвеќиња на местото на хаваријата, веднаш до стадионот „Кинг Пауер“. Повеќе

Се појави снимка од падот на хеликоптерот во Лестер

Вработен на стадионот Кинг Пауер ја снимил хеликоптерската несреќа во која загина газдата на Лестер заедно со уште четворица патници. На снимката се гледа како хеликоптерот полетува, го прелетува стадионот, а потоа губи контрола и паѓа. Језиво. Повеќе

Зошто Вишаи беше толку ценет во Лестер

Тајландскиот тајкун кој загина викендов во хеликоптерска несреќа не е како сите милијардери кои влегоа изминативе години во фудбалот. Тој беше човек со визија, но и покрај тоа што даваше многу пари, не поставуваше високи цели. Се издвои најмногу по широкото срце со кое го обедини градот. Повеќе

Тажни слики и емотивни пораки пред стадионот на Лестер

Дојде во 2010-та, ги купи како второлигаши, ги однесе во прва лига и ги направи шампиони. Вишаи Шриваданапрабха во Лестер го достигна врвот, а судбината сакаше таму и да заврши, веднаш до Кинг Пауер, каде се испиша една нова историја за англискиот фудбал. Колку го ценеа и сакаа, се гледа од овој амбиент. Повеќе

Што побарал газдата на Лестер од Раниери на првата нивна средба

Шриваданапрабха беше претседател во англискиот фудбал со најтешко презиме за изговарање, но сепак скромен и тивок човек кој ги урна стереотипите на недопирлив газда. Тој се дружеше со навивачите и го бараше минимумот од тренерот. Повеќе

Како се случи катастрофата со хеликоптерот во која загина газдата на Лестер

Хеликоптерот на тајландскиот милијардер Вичај Шривадханапрабха се урнал веднаш по полетувањето од „Кинг Пауер“ стадионот каде газдата редовно слетуваше да го гледа клубот на кој му ја донесе историската титула. Повеќе