таг: квалификации за еп 2020

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Така се гостува, ги газиш набрзина и си одиш

По ремито против Словенија и Израел, македонската фудбалска репрезентација ја продолжува позитивната гостинска низа. Петте освоени бодови на гости нека бидат мотив плус и за реванш средбите против Полска и Австрија. Повеќе

Група хрватски навивачи заспиваа бебе во Словачка

Околу 4.000 хрватски навивачи ја бодреа репрезентацијата на мечот против Словачка на кој „коцкестите“ ги прегазија домаќините со 4 парчиња во нивната мрежа (0:4). Пред и после мечот навивачите на Хрватска се забавуваа на секаков можен начин. Повеќе

Борбено издание на Македонија за убав бод во Израел
Квалификации за ЕП 2020

Во 5. коло од квалификациите за Евро 2020, најдобрите македонски фудбалери освоија драгоцен бод на гостувањето во Бер Шева, со кој остануваат во игра за второто место во групата. Аријан Адеми ја потврди животната форма од Динамо и постигна ефектен гол со глава. Повеќе

Со ваква игра, Европско е многу далеку - Македонија потопена од Австрија

Македонската фудбалска репрезентација изгуби убедливо со 1:4 (1:1) од Австрија и загуби чекор со водечките селекции во квалификациската група Г за пласман на Европско првенство 2020. Повеќе

Дали го видовте дриблингот на Нојер?

Со головите на Лерој Сане и Марко Ројс, Германија славеше 0-2 во Минск и го преброди гостувањето кај Белорусија ама момент на мечот беше лудо храбриот дриблинг на голманот Мануел Нојер кој веќе ги навикна сите со коцкањето пред свој гол. Повеќе

Украинскиот бек кој се заборави со новинарката на интервју

Фудбалерот на Манчестер Сити, Украинецот Александр Зинченко после убедливиот триумф над Србија, во едно интервју се занесе и ја бакна новинарката Влада Шеглова во директен пренос. Повеќе

Полска ги однесе бодовите од Скопје

Во 3. коло од групата Г во квалификациите за Евро 2020, Македонија изгуби 0:1 (0:0) од Полска и остана на третото место со 4 освоени бода. Пјонтек само што влезе даде гол. Повеќе

Копачките на Елмас со посебен натпис

Додека останатите фудбалери се решаваат воглавном за стандарден изглед на копачките, фудбалерот на Фенербахче и македонската репрезентација носи необични на кои е испишана неговата најголема желба. Повеќе