таг: коса

Што ќе ти е перика, кога можеш да се тетовираш

Не да ја тетовираш "Тајната вечера" на глава, туку да тетовираш точки. Тоа, и нула да си шишан. Повеќе

Движењето против шампоните почна да се осеќа

Шампоните се релативно нова придобивка во светот на хигиената, негата и убавината. Па сепак, ако гледате стари фотографии или портрети, не е дека жените пред нив оделе со зејтин во главите. Напротив. Повеќе

Рафаел Надал е непрепознатлив

Еден од најдобрите тенисери во историјата, Шпанецот Рафаел Надал ја искористил паузата да се посвети на здравствените проблеми. Откако се објавија неколку фотографии на кои се гледа дека Надал ја скратил косата, сега шпанските медиуми пишуваат дека веќе долго време косата му опаѓала поради што ќе оди на пресадување на клиника во Мадрид. Повеќе

Тајниот живот на нашата коса
Фетиш, табу и отпад

Човечката коса е чудна материја, истовремено и отпад и скапоцен производ. На местото каде паднало само едно влакно од главата на Буда е изградена златна пагода - ама ако најдете едно влакно во јадењето, тоа е грозно. Перчиња коса се чуваат и како спомен од бебиња, и како реликвија од умрени. Без оглед дали е фетиш или суровина, косата раскажува многу приказни. Повеќе

Кузњецова си ја ишиша косата на сред меч

Руската тенисерка Светлана Кузњецова очигледно требаше да го ишиша целото репче за да направи пресврт против Ањешка Радванска во финалето на турнирот во Сингапур. Без никаков страв, Кузњецова извади ножици од торбицата и се фати на работа. Повеќе

Паролите за пресадувањето коса на Антонио Конте

Иако има 46 години, благодарение на пресадувањето на косата од пред некоја година, извесно новиот тренер на Челси изгледа многу помлад. Перфекционист е не само во струката, туку и во изгледот и бил горд на косата. Повеќе

Културна историја на косата
Од Самсон до Доналд Трамп

Долга или кратка, бојосана или виткана, под шамија или мрсна и немиена, косата е моќен симбол на општествен статус, или на отфрлање на истиот. Од Самсон и Далила, до Доналд Трамп, таа има и долга културна историја Повеќе