таг: копа либертадорес

Вие нас 3:0? Еве ви 8 парчиња

Кога во елиминациски двомеч на првата ќе загубиш 3:0, тоа не е невозможна мисија за враќање. Барем не за Ривер Плејт кој во четвртфиналето од Копа Либертадорес се соочи со таков убедлив пораз од Вилстерман. На реваншот на првакот на Боливија му се случи резил кој во превод значи 8:0. Пет комада им збрца Игнасио Скоко кој од 9-та до 19-та минута постигна хет-трик.  Повеќе

Само големите играчи можат да решат финале на ваков начин

Беше симбол на аргентинскиот фудбал и Бока Јуниорс во кој играше вкупно 14 сезони во два наврати, а трофејот во Копа Либертадорес го крена три пати. Третиот пред точно 10 години откако во финале сам го реши Гремио со два гола. Ова е поубавиот погодок, сосема неочекуван и шокантен за секој голман. Хаун Пабло Рикелме во кошаркарски стил со освртување и спуштена глава, без да ја гледа целта. Повеќе

Верон на 42 години игра како дете

Хуан Себастијан Верон е претседател и играч на аргентинскиот клуб Естудијантес кој се натпреварува во престижната Копа Либертадорес. Во синоќешниот триумф од 0:3 на гости против Барселона од Еквадор, Верон одигра 56 минути и намести еден гол. Повеќе

Историска прва победа за Шапекоенсе во Либертадорес
Vamos Chape

Животот во Шапекоенсе полека се враќа во нормален колосек. Тоа го покажаа во Венецуела каде победија 1-2 и ги освоија првите бодови во најсилниот турнир во Јужна Америка. Повеќе

Бајката на Атлетико Тукуман со загубена опрема и авионски лет

По 115-години чекање, Атлетико Тукуман доцнеше на најголемиот меч во клупската историја. На крајот, по сите перипетии кои ги снашле, излегоа на терен и победија. Повеќе

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Каква е состојбата во бразилскиот Шапекоенсе

Не, Шапекоенсе нема да избледе од фудбалската мапа на светот. Тоа нема да го дозволат бразилските и многу други светски клубови кои се решени да помогнат на било кој начин. Костурот на тимот сега ќе го сочинуваат преживеаните фудбалери. Повеќе

Кој е бразилскиот клуб кој имаше авионска несреќа?

Шапекоензе е клуб којшто неверојатно напредувал во последните седум години и од бразилската четврта лига стигнал до финалето на едно од најголемите натпреварувања во светот на фудбалот, Копа Судамерикана. За жал, бајката на оваа симпатична екипа заврши трагично. Повеќе

Меделин не спиеше, Атлетико Национал е шампион на Јужна Америка

По пауза од 27 години, 15-кратниот колумбиски шампион го освои драгоцениот трофеј во Копа Либертадорес. Претходниот го славеше заедно со Пабло Ескобар. Повеќе