таг: кларенс сидорф

Првиот гол на Сидорф за Ајакс со 16 години

На денешен ден во 1993 година, детето кое подоцна стана голема клупска легенда на Реал Мадрид и Милан, го постигнал својот прв гол за матичниот Ајакс. Имал само 16 години и 361 ден и навестил што ќе се очекува од него. Повеќе

Чудесниот проектил на Сидорф со кое го реши миланското дерби

На денешен ден пред точно 15 години Милан и Интер имаа нерешен резултат 2:2 до 85 минута, се додека Кларенс Сидорф не реши да испука еден топ кој ретко се гледа. Како ли само го изведе овој удар од толку далеку? Повеќе

Кога Турам за прв гледал како игра Сидорф

Точно е дека најголемата слава и успеси ги направи со Милан, а во Интер успех му беше тоа што “ја позајми“ на една вечер девојката на Роналдо. Ама овој човек во Милан дојде како печен играч со врвни успеси, остварени во Реал Мадрид, а претходно во Ајакс. Повеќе

Проектилот на Сидорф наполни 21 година

Сме остареле или што е работава? Замислете летна точно 21 година од голот на Кларенс Сидорф кој го даде од позиција од каде обично секој друг нафрла. Имало евроголови и евроголови, ама ваква шајка од крајот на светот повеќе не видовме. Повеќе

На Сидорф му лепи топката и кога е во одело

По Милан и Шенцен (Кина), Кларенс Сиродф од пред два и пол месеци стартуваше со трето тренерско искуство, овој пат на кормилото на Депортиво Ла Коруња. Ама како да му се игра уште а? Повеќе

Најјакиот гол во кариерата на Сидорф

Легендарниот играч на Милан кој една деценија настапуваше на Сан Сиро има здрвено многу голчишта од далеку, ама овој топ што го испука во дресот на Реал Мадрид против Атлетико од скоро пола беше нереален и за Роберто Карлос. Среќен 42-ри роденден за единствениот играч кој има освоено ЛШ со три различни клубови: Ајакс, Реал и Милан. Повеќе

Фабио Капело за Карлос и Сидорф кога го засилија Реал Мадрид

Ќе ве вратиме на средина од 90-те во Ла Лига кога исто како и сега Реал, Барса и Атлетико беа во центарот на вниманието. Кралевите тогаш го ангажираа еден од најдобрите италијански стратези кој го објаснува значењето на двете големи засилувања од Серија А кои потоа станаа легенди. Повеќе

Фото на денот

Сампдорија, сезона 1995/1996: Свен Горан Ериксон, Роберто Манчини, Кристијан Карембе, Кларенс Сидорф и Синиша Михајловиќ. Па па па, какво сликиште е ова. Признајте дека сте немале појма за оваа збирштина на легенди во Сампдорија. Повеќе

Благајникот од циркус и помошен готвач што заигра за Милан

Фудбалот е заебана игра. На секој млад талент кој се пробива има дваесет млади таленти кои пропаѓаат. Малку се оние на кои им се насмеала среќата, како на пример на Харви Езајас кој беше член на Милан во славните денови а никој не го знае. Повеќе