таг: камера

Самсунг направи камера за смартфон од 108 мегапиксели
Некоја жица ставиле монтажериве, нема друго објаснување

Бразилска фудбалска лига, корнер, топката по центаршутот во еден момент сама отскокнува во воздух. Повеќе

Режија, се слушаме?

Заебан момент. Додека се интонираат химните, сите мирно стојат, а ти мораш да моташ кабли и држиш камера кон секој играч поединечно. Повеќе

Во чест на камерманите кои ловат прекрасни голови од убав агол

Сме се нагледале убави голови, но најмногу благодарение на режијата и камерманите кои го вршат преносот и кои знаат како да фатат добар агол во прав момент. Повеќе

Што бара бе таа камера таму?

Шпицот ти крева рака, се обидуваш да го најдеш со дегажирање и наеднаш некој наеднаш ти ја враќа топката од небо. Да земе уште 1.000 пати да ја гаѓа нема да ја погоди. Повеќе

Камерман виде згодна девојка па заборави и на фудбал и на сè

Може камења да паѓаат, мајсторот се фокусирал таму кај што му е убаво и не го интересира ни фудбал ни врагови. Повеќе

За рејтингот на камерата на твојот смартфон

Стандардот за квалитет на камерата што упорно се повторува на секоја можна презентација на секој нов смартфон од Ајфон до Пиксел и Галакси, се нарекува DxOMark и е малку покомпликуван отколку што тоа звучи на презентацијата или како е пренесен во медиумите. На пример тоа што Пиксел 2 доби оценка 98 не значи дека тоа е просекот од оценките на разните сегменти или пак дека оценката е 98 од максимални 100. Повеќе

Што точно значи „снимано на Ајфон“

Тоа што нешто е снимано на Ајфон (или кој било смартфон), не значи дека е снимано само со него. Генерално, можеш и само со смартфон изваден од кутија да снимиш махерско видео. Ама генерално за тоа треба да ти се потрефат многу повеќе работи (дел од денот, природно светло, агол...), отколку што ти имаш време за трошење. Затоа тука се додатоци, од типот - секакви (ако имаш пари). Повеќе

Пази се снима

Понекогаш на некој спортски настан ти е толку фино што се забораваш дека околу тебе има и камери кои може да те снимат во незгодна ситуација (не, не се сеќавај на германскиот селектор Јоаким Лев). Така две девојки се заиграа на трибините додека гледаа натпревар во стрелаштво. Повеќе