таг: Јемен

Путин се понуди да и помогне на Саудиска Арабија, со С-400

На Саудијците дронови им уништија една од клучните нафтени постројки на земјата, а според Путин тоа никогаш не би се случило доколку располагаа со С-400 одбранбениот систем. Повеќе

Вакво голчиште во Јемен немало откако им постои земјата

Додека во Европа се играат квалификации за ЕП, во Азија се борат за влез на СП 2022. Мохсен Мохамед ќе ја памети синоќешната вечер додека е жив, а богами и сите што беа на стадион. Вакво нешто не се гледа ниту во најсилните фудбалски лиги. Повеќе

Јемен како поле за жетва на човекови органи

Јеменски функционери во амбасадата во Каиро и болници и доктори од Египет се дел од меѓународниот круг за шверц на човекови органи од Јемен преку кој минуваат стотици луѓе. Повеќе

Јемен е доказ дека во очите на Западот не сите Нотрдами се создадени еднакви

Пред некое време целиот свет во живо следеше како се урива дел од францускиот национален идентитет и меѓународниот симбол за Париз. Глетка која со право предизвика сожалување кај светската јавност. По некое време, истата оваа јавност се сврте околу себе. Повеќе

Полошо него во рерна
Репортажа од бегалскиот камп спонзориран од Саудијците

Бегалците од Јемен сместени во кампот во Џибути финансиран од Саудиска Арабија (од чие бомбардирање луѓето воопшто бегаат од Јемен) би сакале да спомнат дека животот во африканскиот камп е неподнослив од мај па натаму. И тоа поплаката е од луѓе кои знаат што е топло. Повеќе

Пентагон ќе ги казни Саудијците со тоа што ќе им ја секне нафтата

Не само што САД им продаваат оружје на Саудијците за да го дотолчат и онака утепаното население на Јемен, туку и директно учествуваат во воздушните напади на земјата снабдувајќи ја саудиската авијација со гориво во лет за овие да не се прекинуваат сред бомбардирање. Повеќе

Детето кое нема да стане заштитниот лик на војната во Јемен за милиони луѓе на Западот

Во една ужасна глетка по бомбардирањето на свадба во Јемен од страна на Саудиска Арабија, мало дете грчевито се држи за мртвото тело на својот татко сред урнатините. Ама можеш да ставиш кладба дека тоа нема да стане ликот на војната во Јемен во меинстрим медиумите, пишува Александар Антонов во РТ. Повеќе

До крајот на годинава во Јемен ќе умрат 50.000 деца
Спинуваме*

Во земјата зафатена со глад, колера и граѓанска војна се случува незапамтен помор на дечиња. Нивната смрт е уште побесмислена затоа што може да биде спречена. Ама, клучот е во рацете на најверниот сојузник на Запад, Саудиска Арабија. Повеќе

Фудбал во земјите каде беснее граѓанска војна

Од 2014 година Јемен го разорува војна меѓу сепаратистите од југот верни на владата на Ел Хади и Хутите верни на поранешниот претседател Салиху. Фудбалот таму се игра и во услови на војна. Повеќе