таг: италијанска фудбалска репрезентација

Заврши приказната, Де Роси дефинитивно оди во пензија

„Жена ми Сара ќе се разбудеше сред ноќ и ќе се зачудеше: лежев, гледав во плафонот и не можев да заспијам“, рекол Даниеле Де Роси на прошталната прес-конференција во Аргентина од каде заминува. Повеќе

Каков Роналдо, гледајте го Чиро

Најдобриот егзекутор во Серија А е типичен пример како за секој човек има место, само треба да си го најде. А Чиро го најде на стадионот „Олимпико“ каде за некое време би можел да стане прв стрелец на вечната листа. Повеќе

Сите рекорди на Италија под водство на Манчини

На жабарите им тргна, ама не да им тргна, растур систем прават. Манчини остварува рекорди недостижни и за Трапатони, Липи, Ѕоф. Несреќникот Џанпјеро Вентура веќе никој не го ни збори. Повеќе

Италијанциве на допинг да не се? 9:1 тепаа

Иако имаа 9 од 9 во квалификациската група за ЕП 2020 и веќе немаа никакви мотиви за игра, сепак ги најдоа и решија да здробат сè до крај, односно да го завршат циклусот со 10 од 10. Не сме гледале волку моќна и ефикасна Италија до сега. Повеќе

Италија меле, Манчини направи ренесанса со млади непознати играчи

Италијанскиот селектор Роберто Манчини беше човекот кој ја направи потребната смена на генерација и тоа му донесе фантастичен резултат. Растурија во квалификациите и најавуваат поход на злато со фудбалери кои се полу-анонимни за светски рамки. Повеќе

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Италија нема пораз на ЕП квалификации од времето на Пипо Инѕаги

И покрај тоа што секогаш во својата група е меѓу двата главни фаворити за пласман на Европско, селекцијата на Италија сепак успеа да направи серија за почит или поточно да оствари рекорд на кој може да подзавиди и една Шпанија. Повеќе

Патот на Роберто Баџо и Италија на Светското 1994

Џанлука Паљука, Паоло Малдини, Франко Барези, Антонио Конте, Дино Баџо, Роберто Баџо - плејада врвни италијански фудбалери кои тргнаа послабо на Мундијалот а потоа маестрално стигнаа до финалето каде се случи легендарниот пенал на „малиот Буда“: Повеќе

Бисерот на Јуве околу кој се крева многу прашина и кој заигра за Италија

Строго католичко воспитание, голема посветеност кон религијата, тренинзи во предградието и радост кога му направиле екскурзија во базата на клубот во кој се вљубил на прв поглед. Ова е сторијата за Мојзе Кен. Повеќе