таг: италијанска фудбалска репрезентација

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Италија нема пораз на ЕП квалификации од времето на Пипо Инѕаги

И покрај тоа што секогаш во својата група е меѓу двата главни фаворити за пласман на Европско, селекцијата на Италија сепак успеа да направи серија за почит или поточно да оствари рекорд на кој може да подзавиди и една Шпанија. Повеќе

Патот на Роберто Баџо и Италија на Светското 1994

Џанлука Паљука, Паоло Малдини, Франко Барези, Антонио Конте, Дино Баџо, Роберто Баџо - плејада врвни италијански фудбалери кои тргнаа послабо на Мундијалот а потоа маестрално стигнаа до финалето каде се случи легендарниот пенал на „малиот Буда“: Повеќе

Бисерот на Јуве околу кој се крева многу прашина и кој заигра за Италија

Строго католичко воспитание, голема посветеност кон религијата, тренинзи во предградието и радост кога му направиле екскурзија во базата на клубот во кој се вљубил на прв поглед. Ова е сторијата за Мојзе Кен. Повеќе

Кога последен пат Италија постигнала 6 гола?

Без разлика што играа против Лихтенштајн, селекција која ја имаме здробено 11:1, победата од 6:0 е изненадувачка за селекција како Италија чија филозофија отсекогаш била како да се одбрани за да победи. Истата реализација како вчера ја имале пред дури 26 години. Повеќе

Многу нормално - Армани по Светското 1994 пак ќе ја облекува Италија

Фудбалската федерација на Италија соопшти дека потпишала 4-годишен договор со модниот гигант Armani. Легендарниот Џорџо ќе ги облекува Аѕурите. Повеќе

За талентот на Рома кој преку ноќ стана миленик на Јужната трибина

Франческо Тоти, легендата на римскиот клуб, речиси никогаш не сакал да зборува за негов евентуален наследник. Никогаш, освен неодамна кога „на сите ѕвона“ го испофалил малиот Николо Ѕаниоло од кого тифозите на „волчицата“ очекуваат баш многу. Повеќе

Најновата фудбалска надеж на Италија игра во Серија Б и е клон на Пирло

Ретко се смее, ретко покажува емоции на лицето. Исто како Пирло ја има таа флегматична елеганција на теренот а што е најинтересно игра во Бреша, има долга коса и ја покрива истата позиција како Андреа на времето. Повеќе

Фудбалска Италија минува низ најлошата епоха во својата историја

„Разочарување“, „Катастрофа“, „Очај“ се само дел од денешните наслови во италијанските медиуми после уште една мизерна партија на нивните репрезентативци - овојпат во Лисабон каде изгубија 1:0 во Лига на нации. Повеќе