таг: Италија

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

Салвини се журкал на плажа додека му спремаа пуч во Рим

Амбицијата на Салвини својата позиција на министер за внатрешни и заменик премиер да ја апгрејдува во премиер на Италија заврши (за сега) неславно, откако неговиот коалиционрн партнер му сврте грб и најде друг да му го пополни парламентарното мнозинство. Повеќе

Бока ги сакала и Буфон, Гатузо и Пирло

Најголемото трансфер изненадување летово го направи капитенот на Рома, Даниеле Де Роси кој на изненадување на сите потпиша со Бока Јуниорс каде ќе го оствари сонот да игра пред најлудите навивачи на светот. Повеќе

Бразилскиот гол кој никогаш не старее

Во финалето на Светското 1970-та во Мексико Сити, на стадионот „Ацтека“ пред 107.000 гледачи, Бразил со 4-1 ја згромува Италија. Резултатот го отвора Пеле, а го затвора Карлос Алберто после една типична самба акција. Повеќе

Проклетата 93-та минута на Италија

Спортскиот времеплов на денешниот датум 2 јули не однесе на едно финале кое како вчера да беше, а тоа да ти поминале 19 години. ЕП 2000 во Холандија и Белгија. Убави фудбалски времиња, море преубави. Повеќе

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Својот фудбалски и животен пат Калиду Кулибали го раскажа за реномираниот The Players’ Tribune за кого своите кариери ги раскажаа најголемите фудбалски и општо спортски ѕвезди. Повеќе

Италијански банки живи фатени како сакаат да закрпат народ со дијаманти

Најголемите италијански банки во соработка со дилери на дијаманти, на сопствените коминтенти се труделе да им увалат дијаманти продавајќи ги по значително надуена цена, со совет дека тие се здрава финансиска инвестиција. Повеќе

Луд гол после волеј на Лоренцо Инсиње

Босна не само што ѝ пружи голем отпор на Италија, туку и водеше на полувреме со 0-1 сред Торино после голот на Един Џеко. Италијанците се спасија во вториот дел кога прво Инсиње израмни а Верати во 85’ им донесе победа. Голот на Лоренцо за 1-1 беше ремек-дело. Повеќе

Рим ќе ја става во ред стоката туристичка, а и домашните

Откако забележаа дека туристите со години активно работат на тоа Рим да не биде „вечниот град“, властите на италијанската престолнина решија да воведат нови и построги правила за тоа кој, што и како може да прави додека е во градот. Повеќе