таг: икеа

Икеа до тинејџери: Дај бе дома спијте си

Летово двајца тинејџери снимаат видео како преспиваат во Икеа, видеото прво добива над 1,5 милиони прегледи на Јутјуб, а потоа и дузина следбеници, тинејџери, кои го копираат нивниот пример. Повеќе

Есапот на Икеа

Компанијата годишно троши 1% од светската дрвена граѓа за изработка на својот мебел, кој пак се продава според законитостите на економијата карактеристична исклучително за Икеа, силно базирана на нивниот сезонски каталог. Повеќе

Исповед на мијач на садови во ИКЕА

Конкретната ИКЕА е во Белгија, а дечкото работи таму неколку години, додека е студент, по два дена неделно. Доброто е што за овие два дена вади исто пари колку што колегите од факултет вадат за четири дена работа. Лошото е се останато. Повеќе

ИКЕА, старо купувам

Чувствувајќи дека потрошувачите од Западот се заситени од купување и трупање работи, и свесна дека најголем дел од тоа што ќе го купат од ИКЕА по крај на службата завршува на ѓубре, компанијата одлучи да го откупува стариот мебел и да му даде шанса да се реинкарнира. Повеќе

Данска, Шведска, комшијата и кравата

Во сенка на терористичкиот напад во Париз, во Европа се играат бараж дуелите за пласман на Европското првенство во Франција. Вечерва се игра комшиското дерби меѓу Шведска и Данска, а Данците за оваа прилика направија неколку необични најави на мечот. Повеќе

Шведска ги замоли бегалците да причекаат во Германија

Без да се меша во политика или дипломатија и чисто по основа на ланец на снабдување, шведска Икеа објави дека заради неочекувано големата побарувачка предизвикана од напливот на азиланти, веќе се на последните резерви со кревети и душеци, а не дека можат да отидат во Икеа и да купат уште колку им требаат кревети. Повеќе

Зошто луѓе раскинуваат заради Икеа?

Каталогот и изложбените простори на познатиот производител на мебел се идеализиран дом во кој владее мир и хармонија. Но купувањето, а особено составувањето мебел од Икеа е чест повод за распаѓање на врски. Во услови на лажна хармонија најлесно доаѓаат до израз деталите од  реалната нехармонија. Повеќе

Еве како ќе изгледа вашата кујна во 2025

The Concept Kitchen 2025 е проект со кој Икеа настапува на саемот ЕКСПО во Милано, којшто се одржува од 1 мај до 31 октомври 2015. Тој тематски е посветен на храната, стимулирајќи креативност и иновации за одржлива иднина, што е поентата и на оваа кујна. Повеќе

Сте чуле ли за славниот шведски уметник Ике Андрјус?
Елитизмот заслепува

Дали правите разлика меѓу постер од 10 евра кој се продава во Икеа и врвна уметност? Life Company, холандска продукциска компанија, ги мами посетителите на Музејот на современа уметност во Арнхем, сугерирајќи им дека постерот е всушност концептуално дело на уметник, чии дела вредат милиони. Повеќе