таг: гостување

На секој Челси во гости, 3 дена му се доста

Маурицио Сари денес ќе испуши сто цигари, актуелниот шампион на Англија продолжи да руши рекорди, Челси анти-рекорди, а Серхио Агуеро да твори историја. Тимот од „Стемфорд Бриџ“ е во катастрофална ситуација. Повеќе

За Нова година на гостување далечно 230 километри во трета лига

Додека секој „нормален“ човек на 1-ви јануари 2019 се излежувал сабајлечки, мамурен од прославата на Нова година претходната вечер, околу 8.000 верни навивачи на Сандерленд тргнале на далечно гостување во Блекпул каде прославија важна победа. Повеќе

Не можам сега, ќе одам на гостување 10.000 километри

Минатото коло во руската втора фудбалска лига се сретнале Сочи и Луч Владивосток, екипи чија оддалеченост на градовите од кои доаѓаат е 10.051 километри. Кога го слушаш ова Скопје-Белград или Скопје-Софија ти доаѓа како одење во супермаркет. Повеќе

Зошто на домашните мечеви на Челси е забранет целер?

Навивачите на многу клубови имаат анегдоти од гостувањата кои се прераскажуваат од колено на колено. Легендата вели дека едно дамнешно гостување на „Сините“ во местото Џилингем ја создало бајката за целерот за кој ден-денес се пее на „Стемфорд“. Повеќе

Најдалечни гостувања во светскиот фудбал
Одисеја

Успешно деби на клупата на Зенит имаше Роберто Манчини па никој и не примети дека гостувале во Хабаровск на 6.200 километри подалеку од Санкт Петербург. Но тоа не е единствена далечна дестинација во првенствата ширум светот. Повеќе

Клупски автобус за сиромашни

Се собирате сабајле во 8, кој донел сок, кој вода, кој сендвичи, копачките спремни и се чека тренерот само да наполни гориво. Повеќе

Јунајтед им покрива визи на 500 навивачи за пат во Русија

Иако Мурињо сакаше да им се падне АПОЕЛ, па да играат во топлата и сончева Никозија, на крај им го извлекоа студениот Ростов во Русија. Повеќе

Малиот ултрас што оди сам на гостувања

Необична слика стигнува од швајцарските второлигашки стадиони каде од сезонава игра и Цирих кој лани сензационално испадна од првата лига. На дуелот Цирих - Ле Мон, гостите ги бодреше едно дете кое само мести знаме, чука на тапан и навива. Повеќе

Кога сме веќе кај головите на Сан Марино

Фудбалската репрезентација на Сан Марино е 201. на ранг листата на ФИФА. Во својата историја, оваа селекција даде по некој гол а сè друго беа пораз, пораз, пораз, пораз, пораз и пораз. Последниот гол, прв после 15 години го прославија урнебесно. Повеќе