таг: глазгов ренџерс

Атмосфера на едно од најголемите светски градски дербија

Во шкотската Премиер лига минатиот викенд се судрија омразените ривали Селтик и Ренџерс. Победија „келтите“ со 2-1 а амбиентот на трибините беше преубав. Повеќе

Диско преработката од 1985-та која тргна од мало место, а сега ја пее цел навивачки свет

Во последниве две години, ширум фудбалските стадиони во Европа често се пее една неверојатно певлива мелодија која настанала пред 34 години од италијанското дуо Ригеира. Повеќе

Триумф на Лацио во Марсеј, три шпански екипи дадоа 13 гола
Лига Европа

Откако Бетис победи на Сан Сиро 1:2, подоцна вечерва шпанските клубови ја докажаа доминацијата во Европа. Севиља му даде шест парчиња на Акхисар, а Виљареал „петарда“ на Рапид Виена. Повеќе

Анегдотата кога Гаскоњ го дотерал Гатузо од глава до петици

Кога Џенаро Гатузо треба да раскаже случка од минатото, ако зборува треба да се претвориме во уши, ако ја пишува тогаш во очи. Нема шанси да не е интересна. Повеќе

Иста приказна во Солун, УЕФА се прави наудрена

Во првото коло од групната фаза на Лига Европа вечерва Челси со 0-1 го совлада грчки ПАОК чии навивачи одново без проблем ја извадија националистичката парола за Македонија. Повеќе

Како Глазгов Ренџерс се врати од пеколот?

Спасот на Ренџерс не е чудо, туку пример за тоа како некои прави вредности во фудбалот на крајот победуваат. Шкотскиот клуб вечерва во првиот меч од плејофот за Лига Европа ќе игра против рускиот клуб УФА на својот „Ајброкс“ со цел да се врати во еврокуповите. Повеќе

Џерард му преведуваше од шкотски акцент на новото засилување од Хрватска

Никола Катиќ пред три години играл во третата хрватска лига, а сега од Славен Белупо потпиша за славниот Глазгов Ренџерс за кого веќе постигна еден гол и тоа против Осијек во квалификациите за Лига Европа. Катиќ е стопер, добро зборува англиски, но тешко му оди шкотскиот акцент. Повеќе

Еден „навивач“ на Ренџерс расистички навредувал деца во Скопје, друг се изгубил

По триумфот од 2-0 во Глазгов и ремито 0-0 на реваншот во Скопје, трофејниот клуб го елиминираше тимот на Шкупи, а двомечот остана во сенка на расистичките навреди на еден кретен кој се декларира како навивач на Глазгов Ренџерс. Повеќе

Џерард дебитираше против Шкупи со победа и атрактивен потег

Дуелот од првото квалификациско коло во Лига Европа меѓу Шкупи и Глазгов Ренџерс беше прв официјален настап на Џерард како тренер. Легендата на Ливерпул оствари водство од 2:0 пред реваншот во Скопје на 17-ти јули, ама како уште да му се игра фудбал. Повеќе