таг: фудбал

Ако фудбал се прекинува заради хомофобија, кој ќе му каже на судијата дека е педер?

Првиот човек на француската фудбалска асоцијација објави дека им дал инструкции на судиите повеќе да не ги запираат натпреварите заради хомофобно навивање од трибините, затоа што „хомофобија не е исто што и расизам.“ Повеќе

Од каде потекнува англискиот израз „тоа е чајот“?
Фудбал-лингвистика-фудбал

На неодамнешното полуфинале на светското првенство во женски фудбал, на мечот помеѓу САД и Британија, фудбалерката која го заби победничкиот гол за Американките, Алекс Морган, го прослави истото со необична мимика - пиење шоља чај. Повеќе

Како луѓето задолжени за хаваријата во Чернобил играле фудбал на пауза

Во најтешка можна ситуација кога животот го ставаат на ризик, со цел да спасат што може да се спаси, херојските „чистачи“ на последиците од Чернобилската катастрофа, во паузата меѓу напорната работа наоѓале време да поиграат партија фудбал. Повеќе

Kaко Алберт Ками нашол утеха во апсурдноста на фудбалот

Kaко е можно еден мрчатор-егзистенцијалист, кој генерално не гледал смисла во животот, толку многу да ужива во една апсурдна игра како фудбалот? Па можеби токму во апсурдноста е и клучот. Повеќе

Во САД првпат се играше прволигашки фудбал на -7 степени

Во саботата на 2 март стартуваше регуларниот дел од сезоната во МЛС - најдобрата американска фудбалска лига. Фокусот го привлече мечот во Денвер, меѓу Рапидс и Портланд Тимберс. Повеќе

Како може пиво да се пие на концерти а на фудбал не може?

Неколку англиски клубови се спремни да предложат бришење на забраната за продажба на пиво и други алкохолни пијалаци на стадионите. Оваа забрана во Англија важи добри 33 години. Повеќе

Куче на годината

Како ја удира со глава, комотно може да игра во некоја пониска лига. Повеќе

Најубавите голови во кариерата на Пеле

Еден од најголемите во историјата, Бразилецот кој го добил прекарот „О’Реј“ (кралот) не постигнал гол после кој со денови се раскажувало за него. Едноставно роден мајстор за фудбал. Генијалец. Повеќе

Кој е поетот во чија чест Пуси Рајот упаднаа на финалето на Светското првенство?

Натпреварот помеѓу Хрватска и Франција беше на кратко прекинат од четворица „натрапници“ кои протрчаа по теренот. Иако камерите не го пренесуваа инцидентот во живо, многу брзо се дозна кој стои зад нив. Повеќе