таг: франческо тоти

Најмрачниот Халоувин во италијанскиот фудбал

Баталете ги хорор фацките за Ноќта на вештерките. Пострашна маска од оваа за италијанскиот, а особено за римскиот фудбал нема и не може да има. Повеќе

Тоти како Хари Потер, се чека ред за неговата автобиографија

Од утре (27 септември) кога е неговиот 42 роденден, книгата Un Capitano ќе биде пуштена во продажба во цела Италија, а Тоти сака да им подари нешто плус на навивачите на Рома. Повеќе

Теророт со кој се соочил Тоти во очи на СП 2006

На 27 септември во продажба излегува книгата „Un Capitano“, посветена на еден од симболите на италијанскиот фудбал. Има еден извадок каде Тоти раскажува за најтешката повреда во неговата кариера која му направила голем стрес и му стоела на патот до Мундијалот кој го освои. Повеќе

Крајот на една ера, почетокот на една легенда

Нема навивач на Рома кој ќе го заборави 28 мај како датум, а и нема да има друг играч од Рома кој ќе биде испратен на таков начин. Тоа беше ден во кој не можеа и не сакаа да се разделат Тоти и неговите фанови, ама мораа. Повеќе

Пасот на Тоти до Инѕаги, боли глава

Имаше многу што да види синоќа публиката во Милано на прошталниот натпревар на Андреа Пирло. Како беше тоа: Формата е променлива, класата е вечна така? Франческо Тоти има 41 година и само една година како не е активен фудбалер. Ама па и Пипо е оној истиот. Повеќе

Тоти до Буфон: Драг Џиџи ние сме толку различни, а сепак исти

Ривали на терен со дресовите на Јуве и Рома, соиграчи во репрезентација, пријатели засекогаш. Франческо му пиша кусо писмо на легендарниот голман во најтешкиот крстопат од неговата кариера. Повеќе

Марадона, Тоти и Пандев, тие се

Мајсторските лоб удари како оној синоќа на Гочето, се вистинска реткост во фудбалот. Треба ептен да го осетиш голманот дека е излезен и да процениш дека нема да ја стигне. Ни текна на уште две ремек дела. Повеќе

А толку се радуваа кога ја извлекоа Рома

Едно од најслушаните каталонски радио станици RAC1 за време на извлекувањето на паровите за четвртфинале на Лига на шампиони се радуваа што им паднала Рома како да им паднал белоруски второлигаш. Повеќе

Тоти му должи вечера на Михајловиќ за дебито во Рома

Пред 25 години во Бреша дебитираше најважната 10-ка во историјата на Рома, за многумина најдобар италијански фудбалер на сите времиња. Газета дело Спорт до детали го опишува тој историски ден за Серија А од едно друго време кога уште не постоеше Гугл. Повеќе