таг: фарски острови

Сте го виделе ли најубавиот фудбалски пејзаж во Европа?

Фудбалот на Фарски Острови е аматерски, лигата полу-професионална. Играат келнери, монтери, доктори, точкари и водоинсталатери. Ама кога ќе видите кај играат, ќе им позавидите. Повеќе

Врв, а на врвот овци
Неверојатните ножички на Кристијано за Португалија

Само две минути му требаа на Роналдо да го отвори резултатот на мечот Португалија - Фарски Острови од квалификациите со страшна ножичка. Повеќе

Човекот кој тргна на фудбалски пат околу Европа

Мет Вокер е 40-годишен статистичар во британското министерство за правда кој земал цела година одмор за да гледа фудбал во земјите за кои слушнал само на час по географија. Повеќе

Од Казахстан до Исланд - 198 екипи во трка за Евро купови
Почнуваат фудбалските Лилипутанци

Вечерва почнува долгиот пат до групната фаза на најголеммите европски натпреварувања: има 10 места за ЛШ и 22 за ЛЕ а за нив ќе се борат 198 тима. Повеќе

Правиш опасна контра и ти влегува куче

Фарски Острови се познати по многу нешта, но не и по фудбал. Ама еден настан на првенствен меч направи да се слушне за нивната лига. Повеќе

Грчка фудбалска рапсoдија

Некогашниот европски првак повторно загуби од репрезентацијата која долго време служеше за поправање на гол разликата. По Атина, Хелените со спуштени глави излегоа и вчера од Фарски Острови. Повеќе

Приказната за странците кои ја бираат најдалечната лига во Европа

На 320 км северно од Шкотска, помеѓу Исланд и Норвешка, има група од 18 острови со 50.000 жители, чија селекција е две места подолу од Македонија на ранг листата на ФИФА. Тие што ќе се пробаат тука да градат кариера не им се враќа дома.  Повеќе

Квалификациите за ЕП 2016 на пола пат

Пет селекторски смени, бод на Сан Марино, победа на Фарски Острови, прекинати натпревари и навивачки нереди го одбележија првиот дел од квалификациите за пласман на ЕП 2016 во Франција. Повеќе