таг: еквадор

Водич во најголемиот фудбалски турнир летово - Копа Америка 2019

Ако планиравте да одморите од фудбал после финалето на Лига на шампиони, сте се зафркнале. Во петок према сабота почнува Копа Америка - турнирот за најдобрите селекции од Јужна Америка каде се живее за фудбал. Повеќе

На Асанж му останаа „часови или денови“ во амбасадата во Лондон

Викиликс цитира „висок извор“ кој им порачал дека Џулијан Асанж ќе биде протеран од еквадорската амбасада во рок до часови или денови. Повеќе

Рој пчели прекинале фудбалски меч во Еквадор

За време на дуелот меѓу ЛДУ Портовиехо и Манта во втората лига на Еквадор во 27’ минута еден гостински играч ненадејно се фрлил на теренот а кога сите присутни сфатиле дека има рој пчели по теренот и тие исполегнале на земја. Повеќе

Голман симулираше фаул од судијата

Јохан Падила од Еквадор го направи најсрамниот и најбедниот потег, незапамтен во фудбалот. Ги следиме ние често пати кандидатите за оскар, ама е мизерија број 1. Прво задржуваше време за што доби жолт, а потоа се струполи на земја, мислиш судијата му го исчашил рамото. Повеќе

Нека дојде кој сака, со корнер знаменце ќе се бранам

На мечот од Копа Либертадорес за играчи до 20 години меѓу младинците на Ривер Плата и еквадорскиот Индепендиенте Дела Вале настана хаос а од целата гужва најхрабар излезе бројот 17 кај Еквадорците Анхело Пресиадо. Повеќе

Месијата ја однесе Аргентина на Светско!

Во вечер каква што може да понуди само Јужно-американскиот фудбал, Аргентина се избори со сите можни проблеми и се пласираше на Мундијалот во Русија следното лето. Колумбија оди на Светско, Перу во баражот, Чиле отпадна. Повеќе

На Аргентина ѝ се олеснува работата под чудни околности

Во пресрет на последното коло од квалификациите во КОНМЕБОЛ, Аргентина гостува кај Еквадор и мора да победи доколку сака да избегне бламажа и да остане без пласман на Светското првенство. Тамошната федерација вечерва соопштила дека селекторот на Еквадор Селсио е казнет за овој меч поради расправијата со Видал на претходниот меч. А вакви расправии гледаме секој викенд па никому ништо. Повеќе

Собирал шишиња во Еквадор, па стана омилен играч на „Олд Трафорд“

Кога добил фудбалски повик да се пресели во престолнината Кито, мајка му и брат му собрале пари за автобуска карта, а татко му неколку дена не знаел каде е син му и го барал за да му помага со шишињата. Повеќе

Меси суспендиран 4 меча, Аргентина без него ќе брка Мундијал

Кога во квалификациите за Светско 2018 Меси играл за Аргентина, репрзентацијата освоила 15 од можни 18 бода. Без него во тимот освоиле само 7 од можни 21! Ете колку ќе им фали до крајот на циклусот квалификации за СП. Повеќе