таг: џон тери

Како Астон Вила го претстави легендарното засилување

По две децении во Челси, легендарниот англиски дефанзивец од следна сезона ќе го гледаме во дресот на Астон Вила каде ќе игра за 60.000 фунти неделно. Англискиот второлигаш топ трансферот го најави на „WhatsApp“, а во чатот учествуваа претседателот на клубот Тони Ксиа, тренерот Стив Брус, дел од играчите и самиот Тери. Повеќе

Ќе фалат овие момци

Сезоната 2016/2017 ги носи во заслужена пензија: Франческо Тоти (40), Филип Лам (33), Чаби Алонсо (35), Џон Тери (36), Дирк Кајт (36) и Максвел (35). Сите име до име и сите со кариери за почит кои ќе се раскажуваат во книги. Првиот имаше испраќање како Бог, а последниот е рекордер со 37 трофеи. Капа доле за сите вас. Повеќе

Тери става глава каде што некој не би ставил нога

Иако сезонава беше меѓу резервите, Антонио Конте не е Спалети и му даде 90 минути можност на Џон Тери да го осети Стемфорд Бриџ како што треба, веројатно за претпоследен пат. Тој возврати со гол уште по 22 минути игра и борбеност како да е ова финале во ЛШ. Повеќе

Еден е Тери

Милан го имаше Малдини, Интер го имаше Занети, Челси го има Џон Тери, еден и единствен со вкупен 22 годишен стаж на Стемфорд Бриџ или што би се рекло цел живот. Си заминува како лидер, легенда и икона на клубот во кој ако имаше место сигурно ќе играше до крај. Емотивен збогум со капитенот. Повеќе

22 години престој, 22 историски фотографии од капитенот

По вчерашната вест дека го напушта Челси, Џон Тери денеска се обрати со соопштение во кое официјално се збогува од тимот на кој му ја посвети цела кариера. На Стемфорд Бриџ стана тесно за него, ќе бара нов предизвик. Повеќе

Тери VS Лампард кој прв ќе се насмее

Во комичното шоу Play to the Whistle коешто се емитува на британскиот канал ITV во играта ’Кој прв ќе се насмее’ се пресметаа легендите на Челси. На крајот капитенот покажа зошто е капитен. Повеќе

Времето кога Рибери играше за Галатасарај, а Матераци за Евертон
Ѕвездите какви не ги паметиме

Некои познати фудбалери имале авантури за кои малкумина знаат. Рибери имал лошо искуство во Истанбул каде од управата му дошле дома и му кршеле прозори, а Бекам го исмевале во Престон. Повеќе

Фергусон сакал да го доведе Тери во Јунајтед на 14 години

Кога имал 14 години, Џон Тери заедно со неговиот татко и дедо кои биле навивачи на Манчестер Јунајтед, разговарале со Алекс Фергусон за тој да премине кај нив, но Тери го одбрал Челси. Повеќе

Колку фали старата школа во англискиот фудбал

Денес кога на фудбалерите им е поважен гелот за коса, изгледот и тоа како ќе одглумат пенал, сè повеќе недостасуваат играчите на кои да влезат со глава каде некој не би одел со нога им беше добар ден. Повеќе