таг: доналд трамп

Проговори основачот на Хуавеи

Во интервјуто со Блумберг, Рен Женгфеи зборува за сите проблеми што го затекоа последниве месеци и тоа што му наметнаа статус на негативец во светот. Од негова гледна точка Американците и Трамп се љубоморни што Хуавеи отишол толку напред. Повеќе

Трамп завршна сметка 2018

Американскиот претседател направил најмалку 434 милиони долари од своите бизниси во 2018, и ова главно е полошо отколку пред да стане претседател. Повеќе

И ЦИА и ФБИ се вклучија во истрагата за потеклото на Трамп-Русија истрагата

Пред три недели првиот човек на американското министерство за правда, Вилијам Бар, започна со истрага како и зошто воопшто дошло до тоа Роберт Мулер да спроведе истрага против американскиот претседател. По пат на помош ги викна и ЦИА и ФБИ. Повеќе

Трамп бара да му ги вратат двете години мандат што му биле украдени

Откако некој спомна на Твитер, на Трамп му светна и му дојде да побара отштета за тоа што го смарале со истрагата за Русија и дека заради тоа не го истерал на раат претседателскиот мандат, па државата му должи судиски продолжетоци од дополнителни две години мандат. Повеќе

Доналд Трамп, реторички гениј

Тоа што луѓето не се согласуваат со ова не значи дека не е точно, објаснува експертка на тема политички комуникации, која Трамп го опишува како човек кој изразито вешто се користи со реторичките алатки. Повеќе

Трамп жртва на обид на државен удар?

Дел од реакциите на истрагата на Мулер беа дека резултатите од истата се најголемиот подарок за Трамп. Како што минуваат деновите ова излезе и најточна опсервација. Повеќе

62 центи од секој долар во американскиот буџет би требало да заврши кај војската

Предлог буџетот на Трамп е дека војската и придружниот воен апаратус на САД треба да добијат по 62 центи од секој долар, плус 7 центи за грижа за воените ветерани, а за сè останато во земјата да бидат одвоени 31 цент од секој долари. Повеќе

Кој комичар најдобро го има скинато Трамп? Никој.
Пискотници се слушаат од Њујорк тајмс до Атлантик
По објавувањето на резултатите од истрагата на Милер

Првиот човек на американското министерство за правда, Вилијам Бар, по разгледување на извештајот на Милер објави дека истрагата на специјалниот советник Роберт Милер покажала дека кампањата на Доналд Трамп ниту кој било негов советник не соработувале со Русија во обид да се наместат претседателските избори во 2016. Повеќе