таг: донација

„Бев гладен, играв бос и знам како е да се нема, што ќе ми се 10 Ферари“

Со 8 гола и 2 асистенции на 11 меча досега сезонава, Садио Мане потврдува дека е еден од најдобриот офанзивни фудбалери на светот денес. Неговата годишна плата во Ливерпул е проценета на 6,5 милиони евра, така што може да си приушти буквално што ќе посака. Ама не е таков. Повеќе

Инвеститор од Вол Стрит подари 75 милиони долари на - катедра по филозофија

Среќниот добитник е Универзитетот Џонс Хопкинс, а донацијата се смета за најголема која некогаш ја добило универзитетско одделение за хуманистички науки. Повеќе

Иранските спортисти ги продале медалите за помош после земјотресот

Вечерта на 12. октомври на границата меѓу Иран и Ирак згрмел страшно разорен земјотрес во кој настрадаа повеќе од 500 луѓе а околу 8.000 биле повредени. Иранските спортисти реагираа на трагедијата и собирале средства за помош на луѓето. Повеќе

Миа
Со посвета до едно срце големо

Срцето на Миа велат докторите имало дупка. Дупка низ која се гледаат некои други светови. Светови полни болка и неизвесност дали ќе издржи тоа тело да го операрираат оние кои се нафатиле да остават во живот две очиња и коски тешки цели три килограми.  Повеќе

Акција во Рим: донирај билет за театар

Фино е тоа со донирањето храна, облека и други материјални потреби. Но што е со потребите на душата? Театар во Рим почнува акција на 1+1 дониран билет. Повеќе

Политика ли е?
Влакно во јајце...

Политика ли е ако напишам текст за тоа? Повеќе

Каде на Запад фрлаат пари за рак

Основачот на Напстер и ко-основач на Фејсбук, Шон Паркер, реши на науката да ѝ даде 250 милиони долари за борба против ракот. Будала човек, македонскиот интернет е преполн со рецепти кои ракот го убиваат за 10 минути. Повеќе

Го пратиле дедо
Мечиња за дечиња

Што да се прави кога живееме во времиња во кои адетот и традицијата се побитни од верата? Повеќе

Макс Закерберг доби писмо од родителите

Марк Закерберг и жена му ѝ пишаа писмо на нивната штотуку родена ќерка Макс дека ќе раздадат наоколу 99 посто од нивните акции во Фејсбук. Ние сувопарно ќе ви ги пренесеме фискалните аспекти на сторијата а за човечкиот момент, наш Дарко има еден преубав омаж на темата.  Повеќе