таг: депортиво ла коруња

Меси го даде 1.000-от гол од кога почнал на 7 години

Како што пишува Mundo Deportivo, Лео кој синоќа запиша хет-трик на гостинскиот меч во 35. коло против Депортиво (2:4), го постигнал јубилејниот 1.000 гол во својата кариера. Сè почнало уште од 1994 година кога Меси на седум годишна возраст почнал да игра за Њуелс Олд Боис. Повеќе

Огледалце, огледалце, кој е најубав на светот?

Пред средбата против Депортиво Ла Коруња, пар дечиња кои излегуваат со играчите на терен, со Кристијано Роналдо зборуваа кој е најдобар на светот. Заклучок им беше дека Меси е најслаб. Повеќе

Најлудиот голман брани во Мексико

Хозе де Хесус Корона брани за Круз Азул во мексиканската лига. Има 36 години ама тоа не му смета да скока како мачка. На дуелот против Монтереј одбрани 4 неверојатни шута. Во кариерата има 4 меча за репрезентацијата. Во декември 2010 Депортиво сакал да го купи но тој решил да остане во Круз Азул. Повеќе

Екипите кои од прва успеаа да стигнат до четвртфинале во ЛШ

Јунаците на Клаудио Раниери кои по сезоната за опстанок во следната го кренаа трофејот во Премиер лига, не се единствен тим кој во дебитантската сезона во ЛШ влегоа во друштво на најдобрите 8. УЕФА нè потсети на уште шест такви примери кои ја изненадија Европа. Повеќе

Надреален гол на Гризман

Атлетико Мадрид одигра 1:1 со Депортиво на гости, а Гризман го постигна голот кандидат за погодок на сезоната во Примера. Можеби најубав гол на годината во Шпанија. Повеќе

Нема фудбал ако така решат прскалките

На само две минути од почетокот на второто полувреме од мечот меѓу Лас Палмас и Депортиво во Шпанија, се вклучија или подобро кажано некој ги вклучи прскалките на сред терен па судијата мораше да го прекинува мечот. Повеќе

Го паметите ли Дадо Пршо од Монако?

На денот на својот 30 роденден, поранешниот хрватски репрезентативец Дадо Пршо постигна неверојатни пет гола на меч од Лигата на шампионите. На тој 5. ноември 2003. година Монако го победи Депортиво Ла Коруња со рекордни 8-3. Тоа беше највисоката победа во меч од ЛШ. Повеќе

Колочини за Че Гевара и Фидел Кастро
Не ти требаат многу пари, само добри другари

Фабрицио Колочини е еден од ретките фудбалери кои повеќе сака да прочита добра книга, отколку да разгледува каталози за бесни коли со соиграчите. Верува во идеологијата на Фидел Кастро и Че Гевара и се ужасува на злосторствата на нацистите. Повеќе

Култот на Брито Ривалдо

Кога дошол во Барселона сите сфатиле дека бил лимон табиет и дека било прашање на време кога ќе се скара со незгодниот Ван Гал. Со игрите на Камп Ноу, Ривалдо ја доби наградата најдобар фудбалер на светот а голот против Валенсија важи за еден од најубавите на сите времиња. Повеќе