таг: чиле

Суарез стварно барал црвен картон за старт врз гледачот што влета во терен

Во вториот дел од дербито на Копа Америка меѓу Чиле и Уругвај (0:1), еден Уругваец втрча во терен со маска од петел на глава. Откако чилеанскиот репрезентативец Хара го сопна натрапникот на теренот, Суарез како што секогаш прави, бараше од судијата директен црвен картон за противничкиот фудбалер. Повеќе

Водич во најголемиот фудбалски турнир летово - Копа Америка 2019

Ако планиравте да одморите од фудбал после финалето на Лига на шампиони, сте се зафркнале. Во петок према сабота почнува Копа Америка - турнирот за најдобрите селекции од Јужна Америка каде се живее за фудбал. Повеќе

Клуб од Чиле ќе патува повеќе од 4.000 километри со автобус на гостински меч

Во новата сезона од чилеанската втора лига, Индепендиенте ќе го има најдалечното гостување во историјата, затоа што ќе треба да пропатува од едниот до другиот крај на земјата ама не со авион. Повеќе

Алексис ги учи децата да не пијат и пушат, па го прашаа за Видал

29-годишниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Алексис Санчез е повреден и паузата ја користи за добронамерни совети и дарувања на најмладите. Ама секогаш има незгодни прашања од нив. Повеќе

Куп на Ослободители од Шпанија, а финалето се игра во Мадрид

Парадоксот на современиот фудбал отиде до таму да ја искомпритира и најголемата страст на луѓето во Јужна Америка - континент на горди луѓе, убави култури и верни традиции кои долго се бореле за своја слобода од угнетувачите. Повеќе

Мајсторот ја запроси после голот, судијата го благослови со жолт картон

Едуардо Бељо е Венецуалец кој игра во Депортес Антофагаста во првенството на Чиле. На меч против Евертон (2:3) постигнал два гола а за време на прославата на едниот гол се качил на трибините и ја запросил девојка му. Судијата, според правилата му дал жолт картон а гледчите го наградиле со аплауз. Повеќе

Хероите на Југославија кои во Чиле за прв пат виделе киви и далечинско

Најголемиот фудбалски успех на СФРЈ кој денеска го одбележа и ФИФА е приказна за себе. Тоа беше најава за доаѓањето на една неповторлива генерација, која за жал немаше можност да остане заедно и да му покаже на светот дека Чиле 1987 не беше случајност. Повеќе

Како може Кореец да те извади од патики

Јужна Кореја и Чиле одиграа без голови во синоќешниот термин за пријателски, и за да не биде се така досадно и неатрактивно, се покрижи Сон од Тотенхем. Апче за смирување му давале на Видал и другар му. Повеќе

ФИФА да го награди Себастијан, нема појак од него

Светската куќа на фудбалот на 24 септември во Лондон ќе ги додели најпрестижните годишни награди. Покрај оние за најдобар играч, тренер и сл, ќе се гласа и за навивач на годината. Ова е нашиот фаворит кој влезе во финалната трка. Повеќе