таг: борусија менхенгладбах

Падна гол после најдолга комбинација, а не е Сити ниту Барса

Минатото коло во Бундеслига падна можеби најтикитака голот на сезоната. Фудбалерите на Борусија Менхенгладбах го нокаутираа Шалке на гости во последните пет минути. На вториот гол кој во 90’ минута го постигна Флоријан Нојхас му претходеше 61 додавање. Повеќе

Чудната сторија за фрлена лименка Кока Кола и дебаклот на Интер во Лига на шампиони

Во текот на целата фудбалска историја Италијанците ги бие глас дека се „намазани“, опасни глумци, а кулминација на оваа теза се случила на 20 октомври 1971 година во германскиот град Менхегладбах каде Интер бил потопен со 7:1 од Борусија. Повеќе

Каде бе дечко со таква паненка?

Торган Азар, помалиот брат на Еден од Челси имаше Франческо Тоти обид кој подобро да не се обидува да го прави пак. Среќа Борусија Менхенгладбах го совлада Нирнберг со 2:0, а тој го отвори резултатот и се изведи некако, инаку пеналот срамотилаци. Повеќе

Знаев да кажам Борусија Менхенгладбах, ама на учителката ѝ беше гајле

Твитер неодамна реши како пробен балон да пушти можност од употреба на 280 карактери во еден твит, нешто што до неодамна беше незамисливо. Оваа привилегија најпрво им е дадена на посебни корисници, а од неа најмногу се израдува германскиот бундеслигаш со најспецифично име. Повеќе

Нарачуваш помфрит, седнуваш и Рафиња прави курцшлус

На полувремето од мечот Борусија Менхенгладбах - Баерн Минхен, фудбалерот на Баварците додека се загреваше реши ноншалантно да ја шутне топката во воздух, а таа заврши во оброкот на еден навивач на Баерн. Повеќе

Фудбалер со презиме како ви-фи пасворд

Бундеслигашот Борусија Менхенгладбах се пошегува со новиот фудбалер на клубот, Французинот Тимоти Колоџејчак. Германците мака мачеле со изговорот на неговото презиме па на крајот решиле на дресот да му пишува Коло. Добро, не е дека и Борусија Менхенгладбах има лесно име за читање. Повеќе

Луд меч и 6 гола во Истанбул, Баерн се смрзна во Русија
Лига на шампиони

Во 30. минута Бенфика имаше 0:3 против Бешикташ а во 89. на семафорот стоеше 3:3. Ченк Тосун даде страшен гол со ножички, Баерн Минхен го доживеа и вториот пораз во групата. Повеќе

Како Германец одговара на шкотски хумор

Некои мали деца знаат да го изговорат Борусија Менхенгладбах (Borussia Mönchengladbach), но тоа на учителката во школо ама баш ништо не им значи. Проблемот е кога постари не знаат ни да го изговорат ни да го напишат. Повеќе

Бразилецот од Бундес кој шверцувал 800 кг мариухана

Поранешниот фудбалер на Борусија Менхенгладбах, Кајзерслаутерн и новосадска Војводина се соочува со казна затвор од 10 до 15 години поради шверц на речиси 1 тон марихуана со камион. Повеќе