таг: арсен венгер

Последниот европски трофеј Арсенал го освои пред 25 години

Ако сте заборавиле или не сте знаеле, Купот на Куп победници беше европски турнир кој поживеа од 1960-та до 1999-та година. Во него играа победници на купови во своите земји, сериозни екипи, а еднаш го освои и Арсенал. Повеќе

Венгер имаше дриблинг или обид за дриблинг со Зидан?

Да бидеме сериозни и да признаеме, а и Арсен да признае дека тоа не може да се случи, па макар Зидан реши да стои. Од хуманитарниот меч во Франција, бајаги сајтови го ребрачат легендарниот стратег на Арсенал дека имал некаков си обид за дриблинг против кралот за таа работа.  Повеќе

Како еден морон со лизгачки старт му ја уништи цела кариера на Абу Диаби

Напален копиљ се спрема да дебитира пред своите навивачи. Тренерот уште толку го остри на 15 минути пред крај: „Влези и покажи од што си скован“. Идиотот влегува во игра и во последните секунди кога е готово, прави нешто што ќе уништи две кариери. Повеќе

Заборавивте на Венгер? Ене го се појави во музички спот

Арсен Венгер не тренира повеќе од пола година. Го поврзуваа со Баерн наместо Ковач (управата на Баварците демантираше), па со Фулам (Венгер одбил) и во репрезентацијата на Катар. Повеќе

Во солзи го напушти Челси и отиде да го спасува другарот Анри

Во текот на мечот Челси - Нотингем Форест од ФА Купот, целиот „Стемфорд Бриџ“ сфати дека овој натпревар ќе биде последен за Сеск Фабрегас не само за Челси туку и воопшто во Англија. Повеќе

Венгер се отвори за вечните проблеми со патентот

Нема навивач на Арсенал, па и редовен гледач на Премиер лигата кој не го има забележано Арсен Венгер како се мачи покрај аут линијата да ги закочна тоа долгите јакни до колена. Ама 100 пати ја имаше истата мака, како намерно да му даваа расипан патент. Повеќе

Емери во стилот на Клоп

Ако сакаш да го прашаш Мурињо за поразот од 3:0 од Тотенхем, ќе си одиш дома искаран, а ако сакаш да се релаксираш и насмееш ќе се упатиш на прес конференција кај Арсенал.  Повеќе

Венгер го почна говорот со Фергусон

Сè започна на стадионот Хајбери на 19 октомври 1996-та против Ковентри, а официјално ќе заврши на 13 мај на гости против Хадерсфилд. Со оваа 22 годишна врска, завршува една ера во таборот на Топџиите. Повеќе

Трогателната средба меѓу Венгер и Алекс Фергусон

Пред големото дерби Манчестер Јунајтед - Арсенал во неделата попладне, двете легенди кои ги обележаа претходните децении се сретнаа на „Олд Трафорд“. Французинот доби големи овации од ривалските навивачи. Повеќе