таг: ајакс амстердам

Пригодно видео на Ајакс за збогум со своето дете

Младиот стопер Де Лихт конечно стигна во Јувентус. Ќе игра покрај карпите Бонучи и Киелини од кои може многу да научи. Неговиот довчерашен клуб со кој стигна до историско полуфинале на Лига на шампиони се збогуваше со него. Повеќе

Споредба на славјето на Манчестер Сити со она на Ајакс

Овие имаат буџет од милијарди фунти, најплатени фудбалери, најдобар тренер на светот, станаа прв клуб во историјата кој освоил тројна круна во Англија (Премиер, ФА Куп, Лига Куп). Ама некако навивачите „пластично“ го бодрат клубот. Пази ова: Повеќе

Како симпатизерите на Ајакс го испратија својот миленик

Френки де Јонг кој беше главен автор на бајката на Ајакс сезонава, со титула во холандското првенство се прости од навивачите и оди во Барселона. Го испратија како голема легенда на клубот иако има само 22 години. Повеќе

Муслиманските фудбалери од Ајакс кои не јаделе 15 часа пред мечот со Тотенхем

Во 22’ минута од реванш полуфиналето во Лигата на шампионите играчите на Ајакс, Хаким Зиеш и Нусаир Мазрауи добиле кесички со енергетски гел. Брзо ги исцицале зошто биле прегладнети. Повеќе

Што ли ќе биде ако Ајакс освои Лига на шампиони?

Клубот од Амстердам игра неверојатна сезона. Викендов го освоија првиот трофеј, оној од холандскиот Куп (4-0 против Вилјем 2) и го прославија со навивачите. На две кола пред крајот од Ередивизија, Ајакс има исто бодови со ПСВ, по 80 и е на чекор од титулата. Ако влезат во финале на ЛШ, можеме да замислиме што ќе прават навивачите. Повеќе

Ајакс и натаму го сонува најубавиот сон, на чекор е од големото финале

Пред 62.000 гледачи на „Новиот Вајт Харт Лејн“ во Лондон, Ајакс го совлада Тотенхем со 0:1 по гол постигнат од помалку сомнителна офсајд ситуација пред голот на Лорис. Повеќе

Зошто Тотенхем и Ајакс се сметаат за најеврејски клубови во Европа

На Стариот континент има неколку клубови кои историски асоцираат со еврејската дијаспора: Тотенхем, Ајакс, Рома, Славија Прага, Краковија, Видзев. Најпознатите од нив вечерва играат во полуфинале на Лига на шампиони. Повеќе

Во Холандија ќе мирува цела лига додека Ајакс игра со Тотенхем

Челните луѓе на холандската фудбалска лига го одложиле целото коло во првата Ередивизија пред важниот меч на Ајакс со Тотенхем во полуфиналето на Лига на шампиони. Клубовите не баш најсреќни што се поместува распоредот, ама ајде за општо добро е. Повеќе

Како функционира академијата на Ајакс - децата ги учат психологија и економија

Родителите плаќаат само 12 евра и тоа е ставка за осигурување. Сè друго е бесплатно. Децата во академијата одат во школо, тренираат неколку дена во неделата, играат натпревари и ја одржуваат традицијата на блискост со навивачите. Повеќе