Во неизвесна завршница Еуро Табак подобри од Рамстор

Екипите на Макпетрол, Матрикс и Еуро Табак го заокружија 15. коло со победи во Бизнис лигата на Македонија.

Макпетрол со цврста одбрана и брз напад до победа над Окта

Окта 0-9(0-4) Макпетрол

Макпетрол: Илчо Филиповски 33’ Ибраим Исмаили 16’ 20’ 31’ Бенер Бекиовски 25’ Мишо Ѓоргиевски 4’ Александар Мишовски 22’ Марко Костенцовски 14’ 40’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Окта и Макпетрол, уште на самиот почеток на натпреварот екипата на Макпетрол ја превзеде иницијативата и започна со својата препознатлива игра со многу комбинаторика која им донесе рано водство уште во 4та минута. Екипата на Окта по оваа негатива започна со поагресивна игра во фаза на одбрана и напад обидувајќи се да дојде до израмнување, но екипата на Макпетрол со одлична игра пред се во одбраната не остави простор за игра на екипата на Окта, а како одминуваше времето екипата на Макпетрол преку контра напади ја казнуваше Окта за предност од 0-4 на полувремето. Во второто полувреме екипата на Окта со честа промена на тактиката и со голман играч во фаза на напад се обидуваше да створи вишок како би го намалила високото водство на Макпетрол од полувремето, но екипата на Макпетрол со беспрекорна игра во сите сегменти на фудбалската игра го доби овој натпревар со високи 0-9.

Матрикс со победа над Пекбеско ја продолжи победничката серија

Матрикс 5-2(4-1) Пекабеско

Матрикс: Никола Христовски 15’ 22’ 35’ Драган Брњарчевски 20’ 38’ Ивица Алампиоски 16’ 18’ 33’

Пекабеско: Андрија Периќ 25’ Мартин Здравевски 9’ 32’ Стефан Благојевски 37’ 40’ 40’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Матрикс и Пекабеско, првиот дел од полувремето и припадна на екипата на Пекабеско која го изненади противникот со офанзивна игра од самиот старт, што вроди со плод во 9та минута. По оваа негатива екипата на Матрикс се префрли на противничко поле и вршеше силен притисок кон голот на Пекабеско и за само неколку минути со одлични погодоци успеа да направи целосен пресврт и да го добие полувремето со 4-1. На отварањето на второто полувреме екипата на Матрикс успеа да постигне погодок за уште поголемо водство што не ја демотивира екипата на Пекабеско која успеваше да најде против игра и да фати резултатски приклучок но немаше доволно сила за целосен пресврт против денес расположената за игра екипа Матрикс која го доби овој дуел со 8-6

Еуро Табак 5-4(1-1) Рамстор

Еуро Табак: Фили Поповски 28’ Мартин Ливрински 8’ 23’ 5’ 26’

Рамстор: Михрем Мемед 30’ Елдин Бихорац 20’ Азрет Абаз 40’ Зекир Шакири 34’

Прво полувреме исполнето со многу шанси, атрактивни потези и жестока борба по целиот терен. Воведните минути од натпреварот и двете екипи ги одиграа во “грч“ оставајќи на противникот да ја превземе иницијативата. Екипата на Еуро Табак во 9та минута од натпреварот со погодокот на Ливрински успеа да го превземе водството на 1-0. По ова екипата на рамстор беше приморана да се префрли на противничко поле и да го зголеми притисокот кон противничкиот гол, што резултираше со изедначување на 1-1 во последната минута од полувремето. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра, екипата на Еуро Табак преку денес расположениот за игра Ливрински успеа да создаде солидно водство 4-1. Екипата на Рамстор не се одкажуваше лесно од овој натпревар со упорна игра успеа да се доближи на гол негатива до 38та минута и да ги направи последните минути од натпреварот вистинска драма. Во ваквата драматична завршница екипата на Еуро Табак успеа да се одбрани од нападите на Рамстор и да го добие овој дуел со резултат од 5-4.

8 март 2019 - 13:04