Нов олимписки рекорд на Пирсон

На 11-от ден од Олимписките игри во Лондон беа распределени медалите во 21 дисциплина во 11 различни спортови. Австралијката Сали Пирсон го собори олимпискиот рекорд на 100 метри со пречки.

Втор ден по ред на Олимписките игри во Лондон не е срушен ниту еден светски рекорд, но денес беше срушен олимпискиот рекорд на трката на 100 метри со пречки. Новото најбрзо време во историјата на Олимписките игри сега изнесува 12 секунди и 35 стотинки, а го поседува Сали Пирсон од Австралија. Среброто и бронзата им припаднаа на атлетичарките од САД, Харпер и Велс.

Иван Ухов е новиот олимписки шампион во дисциплината скок во височина. Русинот го освои својот прв златен медал откако скокна 2,38 метри. Среброто со прескокнати 2,33 го освои Кинард од САД, а бронзата ќе ја поделат дури тројца натпреварувачи. Баршим од Катар, Друин од Канада и Грабарз од Велика Британија скокнаа 2,29 метри.

Германецот Роберт Хартинг со фрлени 68,27 метри го освои златото во дисциплината фрлање диск, а Алжирецот Таофик Маклуфи беше најбрз на трката на 1.500 метри.

7 август 2012 - 22:37